Zpravidla na začátku školního roku policisté u vytipovaných škol před začátkem školního vyučování oslovují žáky přicházející na výuku.

Děti přezkouší ze základních pravidel bezpečného přecházení silnice a předají jim malý dárek. Tím je zápisník na úkoly, ve kterém nechybí ani popis správného přecházení silnice.

„Nejdřív se kouknu doleva, pak doprava, a pak ještě jednou doleva," nezaváhaly se správnou odpovědí páťačky Majda a Ája.

„Teorii zpravidla školáci zvládají, horší je to potom s aplikací naučeného přímo při přecházení silnice," řekl David Schön, preventista mladoboleslavských policistů.

Podle jeho zkušeností děti často přes silnici utíkají, mívají ruce v kapsách a hlavně se řádně nerozhlíží. „Lepší je počkat, až auto u přechodu zastaví, než bezhlavě vstupovat do vozovky," vysvětloval dětem policista.

U 6. základní školy v Mladé Boleslavi včera ráno na kontrolu správného přecházení vozovky navázala ještě praktická ukázka policejního vozu.

Ta byla určena pro stávající třeťáky, kteří v předchozím školním roce celý rok absolvovali preventivní program Ajaxův zápisník.

Bohužel na konci školního roku nemohli policisté plánovanou ukázku pro tyto školáky provést, protože školu zasáhl jeden z bleskových přívalových dešťů a žáci tak měli neplánované volno, proto jim to včera policisté vynahradili.

Třeťáci si měli možnost z blízka prohlédnout policejní vůz, neprůstřelnou vestu i běžnou výstroj hlídkových policistů.