„Na základě údajů od praktických lékařů i pediatrů jsme zatím výrazný vzestup chřipkových onemocnění nezaznamenali,“ uvedla Eva Kavalírová z protiepidemického oddělení územního pracoviště hygienické stanice v Mladé Boleslavi a dodala, že počet aktuálně nemocných nedosahuje hladiny pro epidemii. Hygienici přesto varují. „Za týden může být vše jinak,“ poznamenala Kavalírová.

Praktický lékař z Dolního Bousova Radko Kymlička mezi dospělými zaznamenal v posledních dnech spíš větší výskyt angín. „Mezi pacienty ve věkovém rozmezí od pětadvaceti do třiceti let teď řeším především angíny, chřipky skoro vůbec,“ sdělil.

Nízkou nemocnost na začátku letošního roku potvrdila i Květa Krušková, ředitelka Mateřské školy Štěpánka z Mladé Boleslavi. „Zatím jsme nezaznamenali žádný nárůst nemocnosti,“ řekla a připomněla, že jakmile se ve třídě vyskytne dítě, které má příznaky respiračního onemocnění, snaží se zaměstnanci o rychlé řešení s rodiči.Otec tříleté dcery Jan Vacek z Mladé Boleslavi má jinou zkušenost: „Moje dcera s rýmou a kašlem zápolí ve školce, kterou začala navštěvovat loni na podzim, už několik měsíců.“

Děti si podle Vacka předávají nákazu mezi sebou. „Je otázkou, kdy to přeskočí i na rodiče, zkrátka, rýma a kašel jsou u nás na denním pořádku,“ přiznal tatínek, který zatím nákaze odolává.

V Základní škole Edvarda Beneše v Mladé Boleslavi už větší absence žáků zaznamenali. „Především v nižších třídách chybí více dětí, než je obvyklé,“ uvedla ředitelka školy Brigita Šulcová.Seniorka Eva Blatná z Mladé Boleslavi k tématu nemocných dětí ve školkách vzpomínala na sedmdesátá léta minulého století, kdy v podobných zařízeních seděla služba, jakýsi dozor, který každé ráno přebíral děti od rodičů. „Při příchodu do školky mi oba syny pravidelně prohlížela zdravotnice, která rozhodla, zda mohou do školky jít, nebo ne,“ vyprávěla. Občas to prý byl pro zaměstnané matky stres a s napětím čekaly, zda budou moci jít do práce.

Přestože epidemie respiračních chorob zatím nehrozí, je nezbytné chránit se prevencí. Vyhnout se kontaktu s nemocnými, nechodit na místa s velkou koncentrací lidí, mýt si často ruce, nedotýkat se jimi obličeje, nepůjčovat si mobilní telefony, sklenice ani příbory a u dětí hračky, při zdravení se vyhnout podávání rukou, objímání nebo dokonce líbání, zvýšit přísun vitamínů, sportovat nebo chodit na procházky na čerstvém vzduchu a doma často větrat.

Prevence:
- vyhnout se kontaktu s již nemocnými lidmi 
- nechodit na místa s velkou koncentrací lidí 
- mýt si často a opakovaně ruce
- při kašli a kýchání si kapesníkem zakrývat nos a ústa. Po použití kapesník vyhoit do koše. 
- nedotýkat se rukama obličeje, nemnout si oči 
- nepůjčovat si mobilní telefony, sklenice, příbory, u dětí hračky
- při zdravení se vyhnout podávání rukou, objímání a líbání
- jíst pestrou stravu
- zvýšit přísun vitamínů - ovoce, zelenina
- otužovat se
- sportovat, chodit na pravidelně na procházky na čerstvém vzduchu
- často větrat 
- dbát na kvalitní a dostatečný spánek