Klub Delfín v areálu MŠ Pampeliška nabízí lekce plavání pro předškolní děti od šesti měsíců věku. V rámci dní otevřených dveří, které v klubu probíhaly v pondělí a v úterý, přišla bezplatnou lekci využít celá řada malých i velkých plavců.

Cílem čtvrtletních kurzů je seznámit děti s vodním prostředím a se základy chování u vody, ale také prohloubit vztah mezi rodičem a dítětem. Náplň jednotlivých kurzů je však přizpůsobena věku zúčastněných.

Deník navštívil úvodní lekci plavání pro nejmenší.

Na začátku hodiny sestoupily maminky s dětmi pozvolna do příjemně vyhřátého bazénku a počkaly, až děti vodě přivyknou.

Poté se jich ujala lektorka, která je začala instruovat. Protahovací cvičení a trénink základních pohybů doprovodila instrukcemi a říkankami. Zprvu zaražené děti ve vodě záhy ožily.

Plavci stráví ve vodě 30 minut a potom mají možnost saunování, které je přizpůsobeno dětem. Devadesáti stupňů se tu prostě nedočkáte.

„Často se říká, že děti, které chodí plavat, jsou častěji nemocné. Pravdou ale je, že nemoc je většinou důsledkem podceněné aklimatizace," uvádí na pravou míru rozšířený mýtus Anna Semiánová z Klubu Delfín.

Po cvičení je v klubu možnost relaxace, sledování krátkých pohádek nebo občerstvení.
První lekce bývá trochu hlučnější. Děti reagují na nové prostředí a první reakce jsou různé.
„V žádném případě děti k ničemu nenutíme. Respektujeme, že každý potřebuje svůj čas. Necvičíme tu akvabely. Po dvou týdnech se vše srovná," pokračuje Semiánová.

Kojenecké plavání má vliv na držení těla, vaskulární systém, kvalitu spánku i dýchání. Význam má však i v psychologickém ohledu. Dítě sleduje své vrstevníky, učí se nápodobou a seznamuje se zásadami, bezpečného chování u vody.

„Se starším synem jsme absolvovali čtyři kurzy a naprosto bez problémů. Nyní začínáme s dcerou. Jsem ráda, že se o děti u vody nemusím tolik bát," pochvaluje si Jana Konůpková.

„Jsme tu poprvé, ale syn byl od první chvíle uvolněný. Moc se nám líbilo. Budeme chodit určitě dál," těší se i další absolventka vzorové lekce, Monika Folprechtová.

Autor: Martin Weiss