„Na to, co bude povoleno na Mikuláše, vám ještě nedokáži odpovědět. Stejně jako veřejnost, i my čekáme na rozhodnutí ministerstva zdravotnictví, jaké dostaneme pokyny. Zatím je to předčasné. Až se dozvíme něco bližšího, veřejnost budeme informovat,“ uvedla mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová.

A tak si rodiče zatím hledají jiné cestičky, kterak svým potomkům zážitek alespoň nějakým způsobem zprostředkovat. „U nás tohle dříve obstarávali dobrovolní hasiči. Poté jsem si začala zvát Mikuláše na inzerát, letos to však vyřešíme v rodině,“ uvedla Jana Mlvová, maminka dvou dcer. Podle jejího názoru to možná bude i lepší, protože rodinní příslušníci nebudou její děti tolik strašit, jako když přicházejí cizí lidé. „Navíc ušetřím, protože v rodině si tuhle službičku vrátíme jinak,“ podotkla maminka.

Je ale také dost rodičů, kteří se rozhodli, že nebudou zvát vůbec nikoho, ani příbuzné. „Syn už od malička ví, že to jsou jen kostýmy a žádnými čerty ani bubáky ho nikdy nestrašíme,“ sdělila třeba Martina Chmelová.

Jediné místo, kde tak s tradičními postavami její čtyřletý Toník přijde do styku, je školka. Bez nadílky ale chlapeček nezůstane. „Uděláme mu doma navečer překvapení. Vrátíme se z procházky nebo nákupu až za tmy s tím, že mu předtím tajně udělám na stolečku hromádku dobrot a ovoce s malým dárečkem. On si to tam pak najde a bude mít velkou radost, že na něj Mikuláš nezapomněl,“ dodala Chmelová.

Maminka a pedagožka Jana Krumpholcová dokonce ani za normálních okolností tento svátek neřeší. „Příliš jej neudržujeme. Měla jsem obavu, abych svým třem dcerám nezpůsobila trauma. Určitě dostanou nějaké dobroty, ale nikoho zvát nebudeme, a to nejen s ohledem na epidemický vývoj,“ řekla.

Ta zároveň doufá, že letos v důsledku epidemie nebudou po městě chodit ani už v podstatě tradiční Krampusové. „Jsou příliš strašidelní. Na světě je tolik ošklivé a já nevím proč se ještě navíc dívat na něco takového, jako je průvod Krampusů,“ podotkla Jana Krupholcová.

Adéla Lichková by za normálních okolností Mikuláše pozvala, ale bez čertů. O tom, jak to u nich bude letos 5. prosinec vypadat ale ještě nemá jasno.

„Zastávám názor, že se děti nemají strašit a měli by se spíš motivovat,“ podotkla maminka dvou dětí, která zároveň pracuje jako psychoterapeutka. Když k nim domů dříve přišel Mikuláš, žádala, aby čerti zůstali za dveřmi. „Nemá cenu dětem způsobovat jim traumata. Rodič by měl být ten, kdo dítě chrání, ten, kdo je za ním stojí,“ poznamenala Adéla Lichková.

S ohledem na epidemii koronaviru situace podle ní nebude nahrávat tomu, aby Mikulášové s čerty po městě chodili. „Za mě je to ale jinak hezká tradice, je fajn, že přijde zúčtování a bilance, ale nesmí se to brát tak, že rodiče budou nechávat odpovědnost za výchovu výhradně na čertech,“ dodala terapeutka.