Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti, které šikanují druhé, často vyrůstají v rodinách s direktivní výchovou s trestáním

Mladoboleslavsko/ Na otázky ohledně šikany odpovídala Renata Nekolová z mladoboleslavské linky důvěry.

9.6.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Profimedia

Je šikana rozsáhlým problémem na školách?
Šikana je velice rozsáhlým problémem na školách, kde je klima, které tento sociálně patologický jev umožňuje. Bohužel šikana bývá často dlouho skrytá, neodhalená.


Volá vám někdo kvůli šikaně?
Oběti šikany se většinou stydí přihlásit se o pomoc, volají většinou rodiče, pdagogové, jejich blízcí, kamarádi. Někdy ani nevědí, že se o šikanu jedná.


Týká se šikana více dívek nebo chlapců?
Na našem pracovišti řešíme tutu problematiku převážně u chlapců (oběti).


V jakém věku je dítě nejvíce ohroženo šikanou?
Dle našich zkušeností jsou děti šikanou nejvíce ohroženy na ZŠ. Oběti mívají často nějaký handicap, jsou něčím odlišné, nedokáží se prosadit. Agresor má potřebu ovládat druhé, touhu po moci, bezohledně se prosazovat. Částo má potřebu něco si dokazovat, kompenzovat. Vyrůstá v rodině, kde je velmi direktivní výchova s trestáním.
Jsou dva druhy šikany – fyzická a psychická. Jaký je v tom rozdíl?
Šikana je opakované ubližování jedinci. Fyzická šikana obnáší bití, kopání, tahání za vlasy,atd. Psychická – ponižování, nadávání, zesměšňování, vyhrožování, nucení k vydání nějakých předmětů, peněz, pomlouvání.


Jaký může mít šikana dopad?
Fyzické i psychické násilí- šikana má většinou celoživotní následky v oblasti duševního i tělesného zdraví. Často je velice zasažena sebedůvěra dítěte, nejen v dětství,ale i v dospělém věku.


Existují nějaké statistiky? Kolik dětí šikanu zažilo?
Novější statistiky uvádějí,že šikanou na školách trpí 40% české populace žáků.


Znáte nějaké skutečně odstrašující případy šikany?
Známe mnoho odstrašujících příkladů šikany, kdy se dítě bálo, stydělo někomu se svěřit se svým trápením. Často si neuvědomuje, že se o šikanu jedná. Rodiče se většinou zajímají nejvíce o výsledky školního prospěchu a problémy a starosti dětí je nezajímají, nedokáží s nimi komunikovat. Na šikanu se přišlo částo dost pozdě, někdy až např. v souvislosti s jinými problémy jako důsledků šikany, zhoršení prospěchu, odmítání chození do školy, nějaké fyzické, nebo psychické potíže - zvláště když se jedná o šikanu, která není nějak znatelná.


Jsou učitelé na školách proškolení na to, aby šikanu odhalili?

Učitelé na školách by měli mít psychologickou průpravu, aby uměli identifikovat potenconálního pachatele a oběti, ke kterým by uměli zvolit speciální přítup a podílet se na vytváření klimatu ve třídě. Měli by umět respektovat zvláštnosti dětí i ve vztahu k jejich poteciální predispozici známkovat děti a tak vytvářet ve třídě skupinky, kde se napřed žertuje, ale kde existuje riziko překročení hranice, která je živnou půdou pro šikanování.


Volají k vám kvůli šikaně rodiče dětí? Řeší vůbec tuto otázku ?
Rodiče k nám většinou volají s nějakým jiným problémem, kde se při řešení na šikanu přijde. Volají k nám pedagogové a žádají osvětové programy v rámci prevence sociálně patologických jevů. V tomto čase je třeba připomenout si nastávající období letních táborů pro děti, kde se šikana vyskytuje poměrně často!

Autor: Lucie Kučerová

9.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Soukromá střední škola Maja uspořádala v rámci akce Mléko do škol svůj projektový den.
16

OBRAZEM: Maja měla Mléko ve škole

V rámci světového dne úrazu dorazily do Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi i dvě třídy dětí ze Základní školy Kosmonosy.
14

OBRAZEM: Děti se učily první pomoc, pak si prošly nemocnici

Ve středu v Deníku: prvňáčci ze ZŠ Brodce a ZŠ Bezno

Už ve středu pokračuje ojedinělý seriál Deníku, v němž se představí všechny děti, které letos nastoupily poprvé do školy. Prohlédněte si jejich rozzářené tváře plné očekávání nových vzrušujících zážitků. Ve středu 18. října pokračujeme fotkami usměvavých dětí ze ZŠ a MŠ Václava Vaňka Bezno a Masarykovy ZŠ a MŠ Brodce.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Boleslavské divadlo finišuje s premiérou

Mladá Boleslav – Na prknech Velké scény mladoboleslavského divadla se už tento pátek uskuteční další letošní premiéra. Bude jím hra Deburau.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení