„Cílem akce je podpora dětského čtenářství, která je v současné době počítačů, tabletů a chytrých telefonů nesmírně důležitá, protože čtení je klíčovou kvalifikací pro všechny způsoby získávání znalostí a zpracování informací v životě člověka," prozradila důvod a význam ředitelka městské knihovny v Boleslavi Věra Kovaříková. Při slavnostním pasování se dětem otvírá svět knížek, svět fantazie, příběhů, dobrodružství, svět čtenářství. A vše se musí řádně připravit.
„Příprava akce probíhá s velkým předstihem, knihovna úzce spolupracuje se školami. O akci jsou informováni nejen učitelé, ale především děti a rodiče. V letošním roce bude celkem pasováno 590 dětí. A co děti dostanou?

„Na slavnostní  Pasování prvňáčků na rytíře Řádu čtenářů přicházejí celé třídy se svými učiteli, každý prvňáček musí prokázat, že se naučil číst, přečtením krátké věty a potom je králem pasován na rytíře slavného Řádu čtenářů. Králem se pro tento slavnostní den stává některý z představitelů města. V pondělí to byl pan Kalát, královnu a dvorní dámu představují knihovnice. Malému čtenáři je připnut  keramický řád a dostává komiks o Mladé Boleslavi a průkaz do knihovny na 1 rok," vysvětlila postup pasování Kovaříková. V pondělí byly mezi čtenáře přivítáni prvňáčci ze všech pěti prvních tříd 7.ZŠ a prvňáčci ze ZŠ Debř.

V úterý pasování pokračovalo v ústřední knihovně, v dětském oddělení. Králem pro tento den byl náměstek primátora Jiří Bouška. Roli krále si ale do knihovny přijdou zahrát také náměstci primátora Daniel Marek a Michal Kopal. „Věříme, že pro začínající čtenáře bude tento slavnostní okamžik příjemným zážitkem a do knihovny se budou opravdu vracet," uzavřela ředitelka knihovny.