Tuberkulóza! Toto slovo vyvolalo v minulých dnech strach v mladoboleslavské Škodě Auto! Jeden z dělníků se totiž pohyboval po firmě s touto velmi vážnou chorobou. Muž již musel továrnu opustit a hygienici nařídili karanténu na ubytovně v Mladé Boleslavi, kde přespával. Napsal to týdeník Škodovácký odborář ve svém nejnovějším vydání.

Zaměstnancům ale podle našich informací nehrozí přímé nebezpečí. Podle firemních lékařů totiž nešlo o nebezpečnou či dokonce otevřenou formu choroby. „Není důvod k panice,“ uvedla lékařka.

„Hygiena ani nenařídila opatření v hale M13, kde se dělník pohyboval,“ řekl pro týdeník pracovník odborů KOVO odpovědný za oblast bezpečnosti práce, Miloš Kovář. Jak jsme zjistili, nebyla kvůli incidentu omezena výroba. Podle předsedy odborářů Jaroslava Povšíka firma neinformovala zaměstnance dostatečně rychle, ale až po jistém nátlaku zástupců zaměstnanců. „Budeme teď přísně sledovat všechny okolnosti této události,“ uvedl Povšík v listu.
Podle mluvčího automobilky Jaroslava Černého ale firma postupovala podle zákona. „Firemní lékaři dodrželi všechny postupy dané lékařskými zákony. Nikdo ze zaměstnanců nebyl a ani teď není ohrožen,“ uvedl Černý pro náš Deník.

Nakažený muž pracoval pro personální agenturu a pravděpodobně jde o cizince. Ten klidně s tuberkulózou jezdil vysokozdvižným vozíkem po hale M13, kde se vyrábějí nové vozy Škoda Octavia, a kde pracují stovky lidí.

Naštěstí je to velká hala, kde pracují většinou odolní lidé. „Dělníci mají často dobrou kondici, proto by neměli být ohroženi. Tuberkulóza je nebezpečná hlavně pro seniory, nemocné či oslabené lidi, kteří se mohou nakazit zejména v malých či stísněných prostorách. Tady je proto riziko opravdu mizivé,“ shodují se oslovení lékaři. Přesto se mezi zaměstnanci objevily obavy, zda se nemohli nakazit. Obávají se, že se mohli s nemocným dělníkem setkat například v kantýně, jídelně či na toaletě. Podle odborářů mají lidé s obavami nárok na vyšetření u firemního lékaře, které jednoznačně prokáže, jestli jsou nakažení. Rozhodující je v tomto případě rentgen plic.

Faktem také je, že u starších lidí již odeznívá účinek očkování, které absolvovali v mládí. „Paradoxem je, že opravdu letmé setkání s nakaženým člověkem může mít ten účinek, že zdravý člověk znovu získá pro své tělo protilátky,“ hledá pozitivum na celé otřesné události další z lékařů.

Ve větším riziku jsou ale kolegové nakaženého dělníka, kteří s ním spí na ubytovně. Krajská hygienická stanice tam nařídila karanténu.

Ve Škodě Auto to není první případ této choroby. Objevila se tam už před třemi roky, tehdy jí trpěl jeden z pracovníků vývojového centra Česana.