Péče pro tebe a Školička kočička. Dvě hlavní činnosti, o něž se v Mladé Boleslavi stará Helena Šádková. V rozhovoru jsme se jí zeptali, jaké má plány na letošní rok, co chystá za novinky a také třeba na to, co jí udělalo největší radost.

Jak hodnotíte uplynulý rok?
Rok 2014 byl co se práce týče plný změn. Na druhou stranu jsem viděla, že to, co děláme, má smysl a že činnosti těší nejen nás, ale také rodiny handicapovaných či děti.

A co vám v poslední době udělalo největší radost?
Určitě to, že jsme opět mohli pomoci malému Davídkovi Koškovi z Mnichova Hradiště, který je od narození těžce nemocný a jeho rodiče potřebují peníze na nákladnou léčbu v centru Adeli ve slovenských Piešťanech. Minulý rok v prosinci jsme mu předali přibližně 300 kilogramů víček od PET lahví.

To je slušný výsledek. Kolik lidí víčka sbíralo a jak dlouho?
Výsledek je opravdu úctyhodný. Tři sta kilogramů víček se vešlo do dvanácti velkých pytlů s tím, že každý z nich vážil něco mezi pětadvaceti a třiceti kilogramy. Sbírali jednotlivci, ale od začátku září také žáci ze Základní školy v Bezně i pražská firma, která nám zásilkovou službou poslala dvě plné bedny víček. Připojili se také klienti domova s pečovatelskou službou.

Chystáte nějaké novinky také pro letošek?
Určitě, budeme se snažit pokračovat v tom, co jsme před rokem rozjeli. Zejména bychom chtěli do jedné organizace propojit činnost integračního klubu Péče pro tebe a Školičky kočičky.

Projevilo by se to i nějak na činnosti? Co tedy maminky a další zájemce čeká?
Školička kočička se v počátku soustředila na dvouleté děti, jejichž maminky si braly dvouleté mateřské. A najednou byla proluka, pro děti nebylo místo v mateřských školách. A tak je mohly dávat k nám. My nejsme školské zařízení, školičku provozujeme na základě živnostenského oprávnění. Péče o tebe se zase věnuje rodinám se zdravotně postiženým členem či seniorům. Spojením obou činností vznikne integrační klub pro děti a dospělé. Určité činnosti by byly zakotvené v časovém harmonogramu.

Takže by zde vznikl prostor pro všechny věkové generace, které by si předávali své zkušenosti.
Do budoucna počítáme také s tvořivými dílnami a dále i se setkáváním dětí, rodičů, prarodičů, ale i handicapovaných, jak dětí, tak i dospělých. A s plány ještě nejsme u konce. Přemýšlím i o individuálním tělesném cvičení pro handicapované.

Pro koho by bylo určené?
Především pro zrakově a sluchově postižené. Jsou to lidé, kteří si netroufnou jít do posilovny nebo na jiné cvičení. Za svůj handicap se třeba stydí, většina z nich se ale neumí přizpůsobit novému prostředí, je to pro ně složité, nemají motivaci ani pokrok, což je odradí a brzy pohyb vzdají. U nás by měli prostor a menší počet účastníků, maximálně tři nebo čtyři. Cvičit jsem začala už s Katkou Maxovou, která má dětskou mozkovou obrnu. Společně chodíme do posilovny, kde jí dělám jakéhosi asistenta. Máme nastavený určitý cvičební plán, v kontaktu jsme s kardiologem a musí si také měřit tepovou frekvenci.

Jak jste na tento krok spojení obou činnosti přišla?
V podstatě jsem zjistila, že všechny věci, které dělám, se nějakým způsobem prolínají. Takovým prvním impulzem ke vzniku Školičky byly možná dotazy a potřeby, které vzešly od klientů Help centra a Péče pro tebe. Nejdříve jsme přijímali zdravé děti, později jsme službu rozvinuli natolik, že mezi nás přišly i děti s postižením.

Rozumím, takže do školičky může přijít kterékoliv dítě. S jakými handicapy už máte zkušenosti?
Jako první do našeho kolektivu přibyla holčička se sluchovým postižením, krátce po ní holčička s vadou řeči. Cestu k nám mají otevřenou také cizinci děti i dospělí kteří mluvit česky třeba vůbec neumí. Za minulý a předminulý rok nám školičkou kromě Čechů prošli nejen Vietnamci, ale také Poláci, Ukrajinci, Rumuni, Italka a také Indka.

Jak je to chcete naučit? Přeci jen musí zvládnout alespoň základní komunikaci.
Myslím si, že dost slov lze odposlouchat. Co se týče dětí, jsem zastáncem toho, aby se učily ze čtení klasických českých pohádek a poslouchání českých pohádkových písniček, které známe i my, například Kočka leze dírou a podobně, či hraním divadla.