Klaudiánova nemocnice patří mezi zařízení disponující pevnou databází dárců krve. V roce 2022 zde proběhlo přesně 6895 odběrů plné krve, v roce 2021 jich bylo 6568. Odběrů plazmy bylo v roce 2022 uskutečněno celkem 7239, což je méně než v předešlém roce. Nemocnice na svém webu uvedla, že nižší počet odběrů plasmy je vysvětlitelný rekonstrukcí odběrového aferetického sálu a prostorů pro následné zpracování krve a plasmy.

Přístrojových odběrů krevních destiček bylo vloni 100, což je o čtyři více v porovnání s rokem 2021.

Obměny v databázi jsou nutné

Předseda představenstva Klaudiánovy nemocnice Ladislav Řípa v této souvislosti vzkázal, že si nemocnice velmi váží každého dárce. „Krev je stále nenahraditelná, tedy uměle nevyrobitelná. Díky dárcům můžeme zachraňovat životy těžce nemocných pacientů. Děkuji všem, kteří si našli cestu na naše transfúzní oddělení a pomáhají s námi ostatním,“ připomněl ve zprávě na webu nemocnice.

Databázi dárců je ale potřeba pravidelně obměňovat. I dárci stárnou a po dosažení věku 65 let jsou z dárcovství automaticky vyřazováni. Svoji roli hrají také onemocnění některých dárců. S touto skupinou dárců se tak nemocnice musí rozloučit kvůli ochraně jejich zdraví nebo z důvodu garance kvality transfúzních přípravků. Vloni bylo z databáze vyřazeno 19 dárců, naopak poprvé zde krev darovalo 467 lidí.

Usazení lávky pro cyklisty na Krásné louce v Mladé Boleslavi.
V Mladé Boleslavi usadili novou lávku přes Jizeru. Třetinu platí automobilka

Mladoboleslavská transfúzní stanice primárně zásobuje všechna oddělení Klaudiánovy nemocnice. Pravidelně ale také dodává transfúzní přípravky do Fakultní nemocnice Praha Motol a do Ústavu hematologie a krevní transfúze Praha, kde léčí i pacienty z mladoboleslavského regionu. Příležitostnými odběrateli jsou i nemocnice v Nymburku a Neratovicích.

Solidarita mezi stanicemi

Primářka hematologicko-transfúzního oddělení Radka Schulzová uvedla, že mezi transfúzními stanicemi panuje solidarita. „V případě krize ve smyslu poloprázdné expediční lednice nebo požadavku na erytrocytární masu se speciálním typováním nebo v případě urgentní potřeby trombocytů si dodávkami transfúzních přípravků vzájemně vypomáháme,“ podotkla.

Dárcovství má svá pravidla. Dárcem se může stát člověk ve věku 18 až 65 let, který netrpí vážným chronickým nebo psychiatrickým onemocněním, neprodělal žloutenku typu B a C, malárii, není HIV pozitivní, není alkoholik či uživatel drog. Podmínek je ale více. „O tom, zda budete moci darovat krev, rozhodne lékař transfúzního oddělení,“ píše se na webu nemocnice.

Jak pomůže jeden odběr
Jeden odběr plné krve lze zpracovat tak, že se z něj následně vyrobí tři transfuzní přípravky: erytrocytární masu (koncentrát červených krvinek), plazmu a meziprodukt pro výrobu trombocytů.
Zdroj: www.klaudianovanemocnice.cz