„Ve škole sbíráme vše, co se dá. Kromě pomerančové kůry také pečivo. Rodiče už jsou naučení, že ho vysypou rovnou do připravené nádoby," řekla Eva Pospíšilová, která učí druhou třídu. O tom, proč se musí krmit lesní zvířata v zimě, poučila i své žáky. Co jsme se dozvěděli, si můžete přečíst níže v anketě.

Zbytky pečiva, které se v domácnostech nesní, mohou dál posloužit k přikrmování volně žijící lesní zvěře v revírech Mužský a Žehrov, které se nachází v blízkosti Mnichova Hradiště.

Právě poslední obora se rozkládá na pozemku tři sta hektarů, což je dost velký prostor, aby zde žilo pohromadě kolem sto padesáti muflonů a šedesáti daňků.

Jak uvedl Jiří Zakouřil, zástupce nájemce žehrovské obory, zvěř zde krmí celoročně. „Dostávají ječmen, oves, kukuřici a seno. Od škol pak vykupujeme kaštany a žaludy," vysvětlil.

Přes dvě stovky kusů lesní zvěře má velkou spotřebu krmiva. Jiří Zakouřil spočítal, že během dvanácti měsíců spořádají celkově přes tři sta šedesát metráků.

„Zimní přikrmování se příliš neliší. Jen zvěři dáváme více sena a také krmnou řepu," dodal zástupce nájemce.

Aby zvěř z obory neutíkala a neškodila na jiných místech, je v celé své šíři obehnaná plotem. Dříve býval kamenný. Ten se ale z části nedochoval, a tak ho nahradilo dřevo.

Otázka dne: Čím krmíte zvířata v zimě?

PetrPetr

Pro zvířata doma sušíme pečivo, které nám občas zbude, protože ho nesníme a ono pak ztvrdne. Nejvíce toho ale je u dědy. Všechno pak s rodiči odvezeme do školy nebo rovnou do lesa. Zvířata potřebují suché pečivo, aby přežili zimu.NikolaNikola

My dáváme zvířatům normální i toastový chléb. Musí být ale tvrdý a suchý. Prostě takový, ze kterého se pak vyrábí strouhanka. Kromě toho jedí zvířata ještě kaštany, žaludy a další. A taky musí mít seno, který jim myslivci dávají do krmelců.

Anastázie
Anastázie

Aby se měli zvířata dobře, měli bychom jim sbírat kaštany a žaludy a suchý chleba. Protože v zimě je všude sníh, a tak třeba srnky si nemohou najít jídlo. Proto jim musíme pomáhat. Občas ve sněhu poznám stopy zvířat, třeba divokého prasete.

Jan

Jan

Myslím, že holky mají pravdu, zvířata jedí hlavně žaludy a suché pečivo. Maso asi moc neloví. Místo toho odpočívají a hledají krmelce, kde najdou nějakou potravu. Ti, kteří na stejném místě žijí už dlouho, vědí, kde se dobře najedí.

Josef
Josef

Občas je s rodiči krmíme. To se musí, protože jinak by měli zvířata hlad. Nikdy jsem jich v zimě ale moc nepotkal. Jen občas v lese přeběhla srnka, ale to bylo všechno. Taky si myslím, že někde spí a sbírají sílu. Maximálně vyráží za jídlem.