V Mnichově Hradišti diváci mohli zhlédnout jezdecké soutěže určené pro jezdkyně v dámském (bočním) sedle. Jedná se o soutěže klasické, tedy parkur a drezuru, i soutěže, které jsou specifické právě pro dámské sedlo. Například jízda elegance, kdy nezávislá porota hodnotí eleganci jednotlivé dámy, její úbor a celkové sladění s koňem. Nebo potom adrenalinově laděné skákání mini-maxi.

První ročník byl pořádán občanským sdružením Dámy v sedle jako Mistrovství České republiky dam v sedle na základě úspěšné výpravy členek sdružení na mistrovství Polska v roce 2006. Ten druhý, tedy letošní, navázal na loňskou úspěšnou akci. K účasti byly pozvány jezdkyně v dámském sedle ze všech zemí sousedících s Českou republikou.

Na otázky odpovídala Karolína Fränkelová, zakládající členka sdružení Dámy v sedle a hlavní organizátorka Mistrovství České republiky.

Co si mají čtenáři představit pod pojmem Mistrovství dam v sedle?
Je to Mistrovství České republiky s mezinárodní účastí. Mistryní České republiky se může stát pouze česká dáma. Pozvaly jsme ženy ze všech okolních zemí, ale nakonec dorazily jen Polky. Hlavním problémem je stále ekonomika, lépe řečeno drahá doprava koní. Cesta k nám se vyplatí ženám z příhraničí a těch mnoho není. Ve světě se tato situace řeší zapůjčením „provozních“ koní, kterými my bohužel nedisponujeme.

Je po Evropě více takových soutěží?
V Evropě se pořádá relativně dost podobných soutěží, Rakousko, Francie a hlavně Velká Británie má celé seriály závodů určených dámským sedlům, pořádané pod hlavičkou WSFI, což je Světová federace dámských sedel. Opět pro nás je nejblíž Polsko, které pořádá závody v rámci Česko – polské příhraniční spolupráce fondu EU. Několika těchto závodů jsme se v minulých letech zúčastnily a nevedly si nejhůř.

Vy sama se věnujete jízdě v dámském sedle, jak dlouho?
Já se věnuji dámským sedlům více než pět let.

Kdo vás k tomu přivedl?

Přivedly mě k tomu Tři oříšky pro Popelku. Chtěla jsem zkusit cválat zasněženým krajem (smích). Pak jsem si to zkusila, sice v létě, ale bylo to bezva, a tak jsem začla shánět vlastní sedlo a zaměřila na něj i svou bakalářskou práci. Poté jsem poznala Lucku Krahulcovou – Hřebejkovou a založily jsme sdružení.

Kolik členek má váš klub?

V současnosti má sdružení 25 členek, z nichž zhruba 20 jezdí aktivně.

Mohou se k vám přidat další? Jaké jsou případné podmínky pro členství ve vašem občanském sdružení?
Každou další dámu vítáme, podmínkou je pouze podat přihlášku, která se dá stáhnout z našeho webu www.damyvsedle.cz. Po přijetí dáma zaplatí zápisné a roční členský příspěvek. Poté již může čerpat z výhod členství, jako jsou zvýhodněné ceny soustředění a seminářů. Nemusí mít zkušenosti, koně ani dámské sedlo. Stačí každý nadšenec, zapálený pro obnovení historického odvětví jezdectví.