Zdrcená žena se smutkem v hlase, se slzami v očích a s malou dcerkou v náručí usedá do redakčního vozu týmu reportérů Boleslavského deníku a je připravena vysvětlit, proč ukrad〜la na Okresním soudu v Mladé Boleslavi více než 700 tisíc korun.

„Přítel byl gambler, hrál ruletu a automaty, nadělal velké dluhy. Pak mu začali vyhrožovat lichváři, jenže on neměl na to, aby dluhy splatil. Vymahači pak začali vyhrožovat i mně, že mi ublíží. V té době jsem přitom byla těhotná. Co jsem mohla dělat?“ ptá se žena z Mladoboleslavska zdrceným hlasem.
Vzhledem k tíživé a dramatické situaci této ženy se Boleslavský deník rozhodl její jméno nezveřejnit, redakce je však zná.

Jenže – kde vzít tolik peněz? Jak se vykoupit z vyhrůžek lichvářů? Jak si zachránit život? Nabízel jeden se jeden způsob. Žena v té době (vloni) pracovala jako soudní vykonavatelka na Okresním soudu v Mladé Boleslavi a byla tedy placena z peněz daňových poplatníků. V této funkci měla samozřejmě přístup k velkým obnosům peněz zabavených různým dlužníkům z Mladoboleslavska. Přišla na to, že nejsnazší bude, když peníze vloží do vlastní kapsy – místo toho, aby je předala věřitelům.

„Chtěla jsem peníze ihned vrátit, ale to se nepodařilo,“ tvrdí žena. Je tu však jedno zásadní „ale“!

Věřitelé se samozřejmě začali ptát, kde jsou jejich peníze – a na postupné rozkrádání exekucí se přišlo. „V době, kdy tato soudní vykonavatelka odešla na mateřskou dovolenou, vyšlo najevo, že zpronevěřila zhruba 320 tisíc korun. Nemohli jsme jí dát výpověď hned, ale až po konci mateřské dovolené. Ihned jsme však podali trestní oznámení,“ řekl Boleslavské〜mu deníku předseda Okresního soudu Mladá Boleslav Jiří Rajm.

Proti vykonavatelce bylo zahájeno trestní řízení, ale žádný trest nepadl. Státní zastupitelství stíhání podmíněně zastavilo. „K podmíněnému zastavení bylo přistoupeno proto, že žena prakticky ihned celý dluh zaplatila – a navíc byla do té doby vzornou pracovnicí soudu a nikdy nebyla trestána,“ vysvětluje okresní státní zástupkyně v Mladé Boleslavi Květa Pivoňková.

Vykonavatelce tehdy na uhrazení nakradených peněz půjčili rodiče. Vše vypadalo, že ostudný příběh skončil a drobná zlodějská etuda zůstane za zdmi soudu.

Jenže – letos zhruba v polovině dubna vyšlo najevo, že ta částka, kterou žena odcizila, není konečná.

„Bylo zjištěno, že zpronevěřila dalších zhruba 450 tisíc korun. Soudní vykonavatelka se následně ke zcizení peněz přiznala a zavázala se, že vše vrátí. Navíc jsem podal návrh na obnovu původního trestního řízení. Pokud se totiž obě částky sečtou (770 tisíc korun), tak už musíme její jednání kvalifikovat jinak, než předtím. Teď už je škoda tak vysoká, že nepřipouští možnost podmíněného zastavení stíhání,“ řekl Jiří Rajm.

Soud požádal o obnovu řízení, protože se jedná o jeden trestný čin, pouze se v počátcích přišlo pouze na jeho část. A právě tady přestává být role vykonavatelky v pozici oběti. Proč se rovnou nepřiznala k celé ukradené částce? Proč lhala?

„Tolik peněz jsem neměla – a navíc by mi hrozilo vězení. Přežiji, když půjdu do vězení, ale co bude s mojí malou dcerkou? Proto jsem se nepřiznala hned. Ale peníze jsem si nechat nechtěla,“ tvrdí.

Peníze však stejně zaplatit musí, protože jako zaměstnanec soudu podepsala doložku o hmotné odpovědnosti.

Státní zastupitelství přijalo žádost o obnovu řízení 12. května. „Následně 15. května jsme podali žádost o obnovu řízení k soudu – a teď čekáme na jeho rozhodnutí,“ řekla státní zástupkyně Květa Pivoňková.

Podle Rajma by však mohlo existovat podezření z podjatosti, protože žena pro soud řadu let pracovala. Případem se proto bude zabývat soud
v jiném městě.

„Přijali jsme opatření, aby se již nemohlo nic takového opakovat. Teď spisy pravidelně kontrolují vedoucí exekuční kanceláře. To se dříve nedělo,“ dodal Rajm.

Po odhalení úplatného a podvádějícího soudce Pavla Nagye je to další škraloup na pověsti boleslavského soudu.