Jméno jednoho z nejslavnějších hudebních skladatelů, Bedřicha Smetany, je s obcí Jabkenice pevně spjato, vždyť tu hudební velikán u svého zetě, nadlesního Josefa Schwarze, prožil poslední roky života.

Na jeho počest se tu každoročně koná slavnost, nazvaná Smetanovy Jabkenice.

A výjimkou nebude ani letošek, Smetanovy Jabkenice se uskuteční už o nadcházejícím víkendu. Hlavní část slavností je připravena na sobotu 11. června a vypukne ve 13.30 hodin u pomníku Bedřicha Smetany.

Organizátoři slibují bohatý program, na co se tedy mohou návštěvníci těšit? „Letos vystoupí například Ženský pěvecký sbor z Čachovic, který řídí a program uvádí Lenka Tomášová, klavírní doprovod bude mít na starosti Magda Zikmundová," prozradila Věra Forejtová ze zdejší kulturní komise.

Dále vystoupí také taneční skupina The Wings pod vedením Karla Horníka, komorní soubor ZUS Benátky nad Jizerou Bendíci pod taktovkou umělecké vedoucí Radky Kotrbové, a tradičně také pěvecký sbor města Dobrovice, Dobrovan, který řídí Blanka Formáčková a o klavírní doprovod se postará Miloš Formáček.

„Nakonec budou mít všechny zúčastněné sbory společné vystoupení," prozradila Věra Forejtová.

Program je ale připraven také na neděli, jde o takzvané dozvuky Smetanových Jabkenic a konat se budou u Hospody nad Muzeem.

„Tady budou vystupovat 14 do 18 hodin Staropražští heligonkáři, které vystřídá skupina Maxband. ta bude hrát zhruba do dvaadvaceti hodin a letošní Smetanovy Jabkenice uzavře," dodává Věra Forejtová.