V tělocvičně 2. základní školy to v sobotu po ránu vypadá poněkud nezvykle.

Na žíněnkách v rozích posedávají skupinky dětí, některé svačí, jiné relaxují nebo hrají hry na mobilních telefonech.

„Nacvičujeme tady na letošní Dětskou notu každou sobotu i neděli, a to vlastně už od letního tábora, který se konal v srpnu,"vysvětluje Markéta Amerighi, v tuto chvíli hlavní organizátorka.

Je tedy skutečně největší změnou to, že přebrala otěže populární soutěže do svých rukou? „Dětská nota je pořád autorským kláním nových původních písniček pro děti, na tom se nic nemění. Pozitivním rozdílem je tak asi jen fakt, že se nám letos přihlásilo pětačtyřicet autorů, což nás moc těší," vypráví sympatická blondýnka.

Když její otec Milan Klipec před čtyřmi desítkami let přišel s nápadem na koncept soutěže, jen málokoho v té době napadlo, že Nota „přežije" čtyři desítky let.

„Nezastírám, že je to opravdu hodně náročná akce, jak na organizaci, tak na čas a intenzitu zkoušení ze strany dětí. Ale nebojte se, že bych to dělala sama, tatínek mi sice oficiálně předal žezlo, ale na všechno dohlíží, můžu se o něj tedy opřít. Je to taková šedá eminence," směje se Markéta Amerighi.

O tom, že si nevymýšlí, se hned můžeme přesvědčit. „Děti, za čtyři minuty pokračujeme, končí pauza, připravte si nástroje a kostýmy, pojedeme," zní z mikrofonu dobře známý hlas sbormistra Milana Klipce. A do dětí jako když střelí, vstávají ze svých míst, hledají mikrofony, kostýmy i další rekvizity. Kde je vlastně berou?

„Dětská nota by nikdy nemohla existovat bez party lidí, které kolem sebe mám. Ať už jde o maminky dětí, které tu s námi obětavě tráví víkendová dopoledne a pomáhají se vším od kostýmů po organizaci, přes kolegy z hudební branže až po sponzory, bez jejichž podpory by to také nešlo," vyjmenovává Markéta Amerighi všechny, kdo se na akci podílí.

A jak se těší samotní interpreti? Zmíněných pětačtyřicet skladeb nacvičuje sedmapadesát dětí, čtyři z nich se navíc zhostí role moderátorů.

„Nejvíc se bojím, že zapomenu text nebo jméno některého z autorů," svěřuje se s trémou Majda. Ale stejně jako ostatní děti, i ona přiznává, že ze všech pocitů převažuje těšení.

O hudbu se opět postará Paprsek Friends, živá kapela složená z profesionálních hudebníků. Hrát letos budou Jan Steinsdörfer (skladatel, aranžér, hudebník, zpěvák, kapelník Ewy Farné), Jan Lstibůrek (hudebník, aranžér, skladatel – Toxique, Tomáš Klus), Martin Novák (hudebník – Jana Kirschner, I. Bittová), Josef Štěpánek (hudebník – Radúza, Lucie Bílá, Xindl X) a Camilo Caller (hudebník).

Dětská nota začne 3. listopadu, série koncertů vyvrcholí ve čtvrtek 6. listopadu v 10.30 finálovým koncertem ve velkém sále Škoda Muzea. I letos se sem sjede hvězdná porota v čele se zpěvačkou Dashou a skladatelem Petrem Maláskem.