Mnoho dětí o tom sní, těm, které se zúčastnily letní filmové školy ve zdejším vzdělávacím centru, se sen splnil. Alespoň na týden. Speciální příměstský tábor, který pro školáky pořádal Filmfest, jenž mimo jiné každoročně organizuje také zlínský filmové festival pro děti a mládež, jim otevřel taje filmové kuchyně.

„V první řadě jsme se tady věnovali animaci a děti měly možnost vyzkoušet si několik jejích druhů. Používaly například speciální tablety, na kterých vznikala pohádka Králíci z klobouku," popsala Markéta Pášmová, ředitelka Zlín Film Festivalu a zároveň hlavní vedoucí.

Nechyběla ani tradiční animace formou pixilace, u níž děti jednoduchým způsobem rozpohybovávaly postavičky vytvořené z plastelíny či lega. „Podobné to bylo i u ploškové animace. Ta vzniká tak, že kamera, která je připojená na počítač, snímá veškerý pohyb. Například to, že někdo zvedne ruku nad hlavu pro naše animátory znamenalo, že museli udělat třeba deset kliků myší a vše nasnímat tak, aby výsledkem byl plynulý animovaný pohyb," naznačila obtížnou práci malých filmařů.

Počítače dětem nebyli cizí

Ti se ale do činnosti vrhli s patřičnou vervou a ukázali, že si počítačovou technikou hodně dobře rozumí. „Ono se to nezdá, ale třeba i krátké animované filmy mohou mít kolem tří tisíc kliků, neboli záběrů, takže je to opravdu mravenčí práce," konstatovala Markéta Pášmová.

Velmi oblíbenou činností byl dabing animovaných filmů, kdy děti propůjčovaly svůj hlas některé z pohádkových postav. „Ti, kteří si dabování vyzkoušeli, říkali, že je to hodně složité. Mají pravdu. Hlavně to chce hodně trpělivosti jak dabéra, tak i režiséra, protože se části mnohdy opakují" pokračovala hlavní vedoucí.

Nechybělo ani studio reportér, tedy čtyřčlenný tým, kameraman, reportér, zvukař a technik, který každý den natáčel dění. Tábor vyvrcholil vysíláním festivalové televize rodičům.

ANKETA Co se vám na táboře nejvíce líbilo?

RichardZdroj: Lucie RůžkováRichard, 10 let

Líbilo se mi tady vše. Dělali tu například dabing, kdy se jsme namlouvali pohádkovou postavu, pak jsme zkoušeli práci reportéra s mikrofonem a před kamerou, nebo také animace, ve kterých jsme tvořili svůj příběh. Další čas jsme strávili výtvarkou, vyráběli jsme si třeba batohy a tašky. Ze všeho nejvíce mě tu bavila animace.

JakubZdroj: Lucie RůžkováJakub, 10 let

Bavila mě animace, protože mám rád práci s počítačem. Využíval jsem toho, že bylo v animační místnosti skoro vždy volno. Odpoledne jsme se dívali i na film, což je fajn. Získal jsem tu i nové kamarády, jako třeba tady Ríšu. Strávili tady celkem pět dní. Odpoledne si nás vyzvedli rodiče a ráno nás zase přivezli.

KryštofZdroj: Lucie RůžkováKryštof, 10 let

Na filmovém táboře jsem si oblíbil práci na velkém tabletu. Na něm jsme vytvářeli různé animace, já jsem například udělal pohybující se kuličku. Myslel jsem si, že to bude těžké, ale kupodivu ne. Každý den po obědě jsme se vždycky koukali na nějaký film. Jednou jsme se dívali například na Zootropolis. Já už ho viděl, ale nevadilo mi to.

MichaelaZdroj: Lucie RůžkováMichaela, 10 let

Dabovala jsem králici Judy z filmu Zootropolis. Někdy mi to šlo, ale někdy zase ne. I přesto je dabing činnost, kterou jsem tu měla nejradši. Vždycky jsem si myslela, že dabování je jednoduchá činnost, ale tady jsem se přesvědčila, že není. Všechno, co jsme na táboře dělali, bylo pro mě nové, a tak jsem všechno dělala s radostí. Navíc jsem si tu našla kamarády.

EliškaZdroj: Lucie RůžkováEliška, 11 let

Taky mě bavil nejvíc dabing a chtěla bych si ho ještě zkusit. Dabovala jsem postavu z části filmu Hodný dinosaurus. Každý den jsme se v činnostech střídali, protože všechno najednou se stihnout nedá. Jednou byl na pořadu dne třeba dabing a druhý zase animace. Kromě toho jsme chodili také ven, abychom se po sezení u počítačů také proběhli.

ViktorieZdroj: Lucie RůžkováViktorie, 12 let

Pro mě je nejlepší asi animace. Vybrala jsem si něco z lega, nebo tvarovala z modelíny, udělala postavičky a ty natočila. Vymysleli jsme si svůj příběh a tvořili děj. Byla u toho docela legrace. Můj příběh byl trochu morbidní. Zobrazoval ďábla, jenž dostal od pocestného dopis, že někde v okolí je diamant. Ďábel ale do pocestného zabodl vidle a nakonec ho i snědl.