Bude málo mouky? Na tuhle otázku nedokáží zemědělci na Mladoboleslavsku zatím odpovědět.
Žně se totiž kvůli deštivému počasí zatím nerozjely naplno. „Kombajny u nás vyjedou v neděli, nebo v pondělí, to by se mělo počasí konečně umoudřit. Sekat budeme zhruba čtyři týdny, samozřejmě opět záleží na počasí," řekl Boleslavskému deníku Jaroslav Kubín, předseda ZD Čistá u Bělé pod Bezdězem.

V Čisté budou sklízet řepku, jarní ječmen, žito a nejvíce pšenici. „Až budeme po žních, uvidíme kolik jsme sklidili a následně se posoudí kvalita zrna. To znamená, že se ukáže, zda bude dost kvalitní mouky na chleba," řekl předseda Kubín.

Do konce letních prázdnin by tedy mělo být jasno, kolik úrody bude kvalitní a bude moci být použita jako kvalitní, čili potravinářská, nebo naopak a v tom případě se bude muset použít pro potřeby krmné.

Zemědělcům zdaleka nestačí pro zahájení žní jen sluníčko samotné.  To znamená, že když ráno  svítí a kombajny nejsou na polích, může za to nedobrá vlhkost zrna. Ta je pro začátek sklizně důležitá. "Odhaduji, že letošní sklizeň bude o deset procent nižší, než loni. Jak to bude s kvalitou zrna se uvidí, asi za čtyři týdny, řekl nám Kubín.

„Vlhkost zrna musí mít hodnotu šestnáct. To je totiž minimum proto, abychom mohli začít sekat," uvedl agronom ze ZD Kostelní Hlavno Vlastislav Strnad.

Ani tam, na opačné straně Mladoboleslavska žně ještě nezačaly, čeká se na sluníčko. V Kostelním Hlavně mají náskok, tam se jim podařilo sklidit řepku a nyní se chystají na pšenici a ječmen. „Na polích je vidět, že pšenice je díky nepříznivému počasí mnohem řidší, to není úplně dobré," míní hlavenský agronom Strnad.

Žně v Hlavně by měly začít podobně jako v Čisté koncem tohoto, či počátkem příštího týdne. Zatímco v Čisté budou kombajny brázdit pole kolem měsíce, v Hlavně jim bude na sklizeň stačit méně. „Můj odhad je, že bychom mohli mít za dva a půl týdne sklizeno, také díky našemu náskoku s posekanou řepkou," dodal agronom z Kostelního Hlavna.

Důležitou roli hrají i zásoby obilovin z minulého roku.  Při předpokládaném vývozu celkem 2733 tisíc tun lze počítat s konečnou zásobou zhruba 1700 tisíc tun, včetně státních hmotných rezerv. Podle odborníků je taková situace ještě uspokojivá, chleba bude.

Středočeský kraj

Zemědělci ve Středočeském kraji předpokládají, že bude úroda nižší než v loňském roce. V kraji zatím sklidili jen 5,5 procenta obilovin a 11 procent řepky. U obilí činí prozatímní hektarový výnos téměř necelých pět tun, u řepky to je téměř 3,2 tuny.