Do Benátek by v budoucnu mohla vést cyklostezka, která by spojila zámecké parky v Brandýse nad Labem, Lysé nad Labem a právě Benátkách nad Jizerou. S takovou představou nyní vystoupil Stanislav Svoboda z Odboru životního prostředí Městského úřadu Lysá nad Labem.

Vedení Benátek takovou možnost vítá. „Představa takové cyklostezky se nám zamlouvá, a pokud jde o nás, projekt podpoříme,“ ujistil místostarosta Benátek Pavel Štifter.

Vše je prý zatím jen v plenkách a ve stádiu jednání, není jasná ani přesná trasa cyklostezky ani způsob financování. „Zatím nedokážu říct ani to, zda by se jednalo o uzavřený okruh cyklostezky, nebo o neuzavřenou trasu z Brandýsa do Benátek,“ uvedl iniciátor projektu Stanislav Svoboda.

Pokud by nová cyklostezka opravdu vznikla, spojila by bývalá panství Rudolfa II. Rozhodovat se má i o tom, jak cyklostezku přizpůsobit naučné formě. „Zvažujeme například informační panely s různými zajímavými tiskovými materiály,“ naznačil Svoboda.

Několik desítek kilometrů dlouhá cyklostezka není v současné době jediným velkým projektem, který uvítají hlavně příznivci jízdních kol. V okolí řeky Jizery se rovněž naplno rozjíždí ještě větší projekt Greenways, který si klade za cíl vytvořit cyklostezku s kompletním zázemím od pramene Jizery až po její soutok s Labem.

Ne vždy však novou cyklostezku příznivci jízdních kol ocení. Například na začátku letošního června s velkou slávou otevřená cyklostezka na rozhraní Mladoboleslavska a Nymburska cyklisty vyloženě zklamala. Nejen že je špatně značená, ba co víc – v nebezpečné zatáčce, kde se asfaltový povrch nečekaně mění na štěrkový, se už zranilo několik cyklistů. Jednoho dokonce musel s vážným zraněním transportovat do nemocnice vrtulník.