Ve čtvrtek jsme vám přinesli informaci o Valeriánu Sýkorovi, kterému není lhostejné okolí. Při své cyklistické projížďce objevil autem sraženého kocoura, jemuž včasnou pomocí zachránil život. Přestože je zvíře z nejhoršího venku, úplně v pořádku ještě není. Drahé zvěrolékařské vyšetření je však nad finanční možnosti obětavého důchodce.

Případ zvedl vlnu emocí a do redakce Boleslavského deníku začali volat lidé s nabídkou pomoci. Někdo dal kontakt na známého veterináře, jiný slíbil peněžní příspěvek. Deník spolu se dvěma dárci, paní Evou Wollmannovou a mužem, jehož kontaktovala prostřednictvím webu Boleslavského deníku, domluvil odbornou prohlídku u veterinářky v Havlíčkově ulici. Stačilo naložit kočku do kabely a včera ve dvě hodiny po poledni dorazit na místo. Veškerá péče se měla hradit z otevřeného účtu, na nějž se dobromyslní lidé zavázali přispět.

Proč tedy „měla se“? Nemocná kočka měla podle telefonické domluvy paní Wollmannové s panem Sýkorou dorazit spolu se svým majitelem k prohlídce. Hrozilo totiž nebezpečí z prodlení, neboť kromě toho, že je kocour pochroumán po srážce s mnohasetkilovým autem, byl přiotráven. V tom má ovšem prsty roztržitý zachránce. Kočka byla totiž tak zablešená, že ji okamžitě musel postříkat silnou vrstvou přípravku proti parazitům. Ten si ale zvíře začalo olizovat, což jeho podlomenému zdraví neprospělo.

Jaké však bylo rozčarování paní Wollmannové, když na sraz dorazil pan Sýkora sice včas, zato bez kocoura. Vitální žena, která, byť také v důchodu, chtěla jako milovnice zvířat finančně pomoci, neskrývala rozhořčení: „Přijel bez kočky, byl na mě sprostý a říkal, že tomu nerozumím,“ tvrdí žena, jež kvůli dobré vůli pomoci cizímu zvířeti promarnila půlden. Že se pan Sýkora nechoval příliš vhodně, potvrdili i páníčci čtvernohých pacientů v ordinaci.
„Bylo to všechno strašně narychlo, Čičan mi nešel dát do tašky, pořád chtěl ven. Copak jsem nějaký násilník, abych ho do ní rval?“ nabízí svoji verzi události Sýkora. „Známý doktor mně navíc říkal, že pokud kočka nezvrací, otravu ze spreje nejspíš přestála.“

Podezření, že se jedná o vykutáleného darebáka, který si pouze přijel pro peníze, a o kočku mu přitom vůbec nejde, ale na panu Sýkorovi ulpělo. Alespoň v očích ochotné dámy. „Dcera mi pořád říká, že to tak dopadne. Někteří lidé jsou opravdu neskuteční,“ dodala pro Deník Wollmannová, která myšlenku na otevřené konto pro potřeby kocouřího pacienta rychle zaplašila. O tom, že má zvířata ráda, není pochyb. Zachránila již pěknou řádku toulavých nebo zaběhnutých psů a koček.

Pomoc Čičanovi slibují další a další lidé. Neodradí je ale zkušenost Evy Wollmannové? Je pravdou to, co o panu Sýkorovi míní, nebo za vše může jen seniorova neobratnost a volnomyšlenkářská povaha? O tom, že má svého kocoura opravdu rád, totiž nemůže být pochyb.
Boleslavský deník bude těžký osud Čičana sledovat i nadále.