Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Compag: kapacita skládky 
je dostatečná, nestrašte lidi

Mladá Boleslav - Na jedné straně ujišťování, že město má, kam ukládat komunální odpad, na druhé věčné sliby obyvatelům Michalovic

19.9.2015 3
SDÍLEJ:

Odpadky se do Michalovic časem vozit nebudouFoto: Deník

„Kapacita skládky je v současné době dostatečná a není zapotřebí opakovaně strašit obyvatele statutárního města zdražením svozové služby," říká jednatel společnosti Compag Radek Lizec a podotýká, že ptát se na možné zvýšení poplatku za svoz komunálního odpadu je irelevantní, protože právě probíhá výběr poskytovatele této služby na příštích deset let.

Vedení města si tak může oddechnout. S kapacitou michalovické skládky vlastně žádný problém není. Kdo si však spokojeně oddechnout nemůže, jsou obyvatelé Michalovic. Pokud vane vítr ze špatné strany, mohl by je do nosu praštit pach hniloby.

„Každý z obyvatel, když byl ve fázi nákupu nemovitosti či zájmu o výstavbu, se ptal, jakou má skládka budoucnost. Již tři funkční volební období se mluví o naplněnosti skládky a nutnosti jejího uzavření. Pro mnohé současné obyvatele byly tyto informace vážným impulsem ke koupi, ale uzavření skládky se nikdo doposud nedočkal. Včetně golfového klubu, který byl jistě velkou investicí s jasnou vazbou na uzavření skládky kvůli pořádání velkých turnajů," říká Jindřich Zítka, zástupce Michalovic v komisi pro příměstské části Rady města.

Obyvatele Michalovic však netrápí jen zápach, který je cítit během horkého nebo deštivého počasí. Obtěžuje je také prašnost, hluk způsobený nákladními vozy a chodem bioplynové stanice nebo nadměrná dopravní zátěž, která v kombinaci se špatným stavem jediné komunikace, po které je skládka přístupná, způsobuje nebezpečné dopravní situace.

Nejen obyvatelé příměstské části se zaradovali, když se přiblížila realizace Centra průmyslového zpracování komunálního odpadu – jedinečného projektu, jenž se mohl stát vzorem pro další města 
a který nadšeně vítali i ekologové. Hotovo mělo být do konce letošního roku. „Jaké zklamání se dostavilo při položení zakázky ze strany firmy Geosan, nemusím popisovat," konstatuje Zítka.

Město kvůli přístupu společnosti Geosan-Group muselo vrátit 180 milionů z dotace, která už byla přidělená, a firmu zažalovalo o náhradu škody. Krajský soud bude věc ústně projednávat 15. listopadu.

Compag mluví o tom, že kvůli neserióznímu jednání Geosanu byl projekt centra průmyslového zpracování odpadu zmařen. Dočkáme se realizace menšího projektu?

O tom se vedení města zmiňovalo už začátkem roku. Zda je projekt aktuální i dnes, nevíme. Primátor, jeho náměstci, ani Compag nám na tento dotaz neodpověděli.

„Magistrát mi sdělil, že nemá žádné podstatné informace o tomto projektu a firma Compag mi odpověděla, že mi nemusí dle zákona sdělovat informace, protože je soukromou firmou. To, že ji město všude prezentuje jako městskou společnost, považuji za účelové klamání obyvatel našeho města. Jednou se jedná o městskou, podruhé o soukromou společnost… Jak se to komu hodí," upozorňuje Lukáš Abík, který už půl roku magistrát žádá o informace týkající se projektu Centra s odvoláním na zákon o svobodném přístupu k informacím.

Radek Lizec, jednatel společnosti, potvrdil pouze to, že žádost firmy o „změnu tvaru tělesa skládky" projednala Rada kraje a souhlasila s ním. Nyní se čeká na vydání platného rozhodnutí. Takže stále skládkujeme v Michalovicích? Podle informací Lukáše Abíka se část odpadu, která dosud mířila do Michalovic, už vozí do České Lípy a Benátek nad Jizerou.

„Město je spoluvlastník firmy Compag, a tak bychom předpokládali, že bude lépe hájit zájem občanů a ne se účastnit jistě zajímavého obchodu, kterým v dnešní době odpady v celosvětovém měřítku jsou. Zahájili jsme také spolupráci s odborníky na životní prostředí a odpadové hospodářství, kteří nám pomohou ve všech nutných řízeních krajského úřadu. Jsme přesvědčeni, že při přeměření stavu tělesa skládky by již byla skládka za svým povoleným limitem a provozovatel by ji měl uzavřít a hledat jiná řešení nakládání s odpady," dodává Jindřich Zítka, který je také architektem města.

Souvisí navýšení daně z nemovitosti, schválené na čtvrtečním jednání zastupitelstva, se snahou získat prostředky na vybudování menšího centra na zpracování odpadu, když velký projekt nevyšel? „Statutární město nebylo investorem této investice a nepodílelo se nikdy ani žádnou kofinanční částí na tomto projektu. Co je nám známo, tak ani v budoucnu se s žádnou podobnou podporou nepočítá, tedy dozajista žádná souvislost se současným zvýšením daně z nemovitostí zde není," uzavírá Radek Lizec.

Jen pro pořádek, město vlastní 49 procent Compagu. 

Autor: Martin Weiss

19.9.2015 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Voliči se letos premiérově vydali volit do unikátních prostor Muzea Metoděje Vlacha.
102

Zájem o volby: účast je zatím slušná

Dům kultury Mladá Boleslav byl v pátek 20. října 2017 poměrně obležen. V 15 hodin přišel s manželkou volit i šéf Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Hamáček.
102

OBRAZEM: Parlamentní volby v Mladé Boleslavi

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

AKTUALIZOVÁNO

Rozhádaná středočeská koalice se dohodla, že bude jednat dál

Střední Čechy – Jednání za zavřenými dveřmi bylo delší, než se původně očekávalo – a jeho výsledkem se nestalo rázné bouchnutí do stolu, čemuž mohla nasvědčovat silná slova zaznívající na sklonku minulého týdne i ještě tento čtvrtek. Tak se vyvinula páteční schůzka představitelů krizí zachvácené koalice vládnoucí Středočeskému kraji – zástupců ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů. Účastníci se shodli, že se u jednacího stolu setkají opět za týden – příští pátek.

AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE: Ptali jste se Pavla Petra

Sportovní rozhlasový novinář byl hostem on-line rozhovoru v pátek od 10 hodin.

Ruské kolo v centru Mladé Boleslavi? Nápad budí vášně

Mladá Boleslav /ANKETA/ - Ten nápad má dvě polohy. Jedni jsou z něho nadšeni a ti druzí si klepou na čelo. Boleslavská radnice totiž vypustila informaci, že o prosincových adventních trzích uvažuje, že by v centru města instalovala obří ruské kolo. Až třicetimetrové!

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení