Brzy ráno přišel Luděk Dostál jako každý den do práce, začal rutinní prohlídkou svého autobusu. Už za pár minut ale došlo k události, která mu doslova změnila život.

„Abych mohl vystoupit z autobusu, musím zatáhnout takzvanou staniční brzdu, bez ní se neotevřou dveře. Pak jsem si vzal kbelík a šel jsem si pro vodu a pro kávu. Po pár minutách na mě kolega volal, že mi couvá autobus," líčí Luděk Dostál.

Než doběhl na místo, jeho autobus už couvl asi o dvacet metrů a narazil do dalšího. Škoda na obou vozech dohromady je přes půl milionu korun, a nyní se řeší, kdo to zaplatí.

Pan Dostál nepopírá svůj díl viny, protože nezatáhl ruční brzdu. Ovšem podle něj byla staniční brzda vadná, a přestože tuto závadu několikrát ohlásil, k jejímu odstranění nedošlo. „Pokud by ta brzda byla v pořádku, nic by se nestalo. Unikl z ní ale vzduch a autobus se rozjel. Přestože mám takzvanou pojistku na blbost, pojišťovna mi odmítla nehodu zaplatit, protože tam byla závada na autobuse, a platit to má podle nich můj zaměstnavatel," vysvětluje řidič z povolání, který odjezdil bez nehod desítky let.

Dopravní podnik však pochybení odmítá. „Pan Dostál nehodu zavinil, a my jsme nechtěli nic jiného, než aby ji zaplatil. Nabídl jsem mu dokonce splátky, klidně dvacet, není mým cílem někoho finančně zruinovat. Ovšem on to odmítl a tohle všechno je z jeho strany podle mého názoru jen snaha vyhnout se placení," vysvětlil Boleslavskému deníku svůj pohled jednatel Dopravního podniku Marek Džuvarovský.

Pan Dostál ale tvrdí, že mu byla zaměstnavatelem předložena k podpisu dohoda, v níž uznává svou chybu a zaplatí plnou částku. „To přece není možné, já svůj podíl na nehodě nepopírám, ale tady už jde o porušení zákonů," řekl.

„Pan Džuvarovský mě při posledním jednání sprostě slovně napadl a z jeho kanceláře jsem musel utéct, jinak to mohlo skončit ještě hůř. Mám strach z jeho výhrůžek, podal jsem na něj trestní oznámení," dodal.

Marek Džuvarovský o trestním oznámení zatím nic neví. „Až se to ke mně dostane, mohu to řešit. Celé mě to moc mrzí a je to zbytečné, pan Dostál kolem sebe kope, ale přitom musí vědět, že nemá pravdu. Já jsem si na 99 procent jist, že chyba byla na jeho straně," říká jednatel dopravního podniku.

Podle něj nyní prověřují i stanovisko pojišťovny pana Dostála, která prý lživě uvedla, že firmu navštívil člověk z pojišťovny, což se nestalo. Navíc mu prý není jasné, proč k nehodě řidič nezavolal policii.

„To je jediné, čeho lituji. Ale hlavní technik Bureš mi tehdy řekl, ať počkáme na ředitele. Pan Džuvarovský navrhl, ať policii nevolám, že je to stejně na pozemku firmy a nějak to vyřešíme," vysvětluje Luděk Dostál. Tehdy byl prý rád, dnes to považuje za velkou chybu.

O trestním oznámení zatím nic neví ani na boleslavském magistrátu. „Tu kauzu ale samozřejmě znám a pana řidiče je mi líto. Jsem ale také rád, že se tehdy nikomu nic nestalo, mohlo to dopadnout mnohem hůř," uvedl náměstek primátora Jiří Bouška s tím, že věc bude ještě s ředitelem Džuvarovským řešit a zabývat se i oznámením na policii.