Přimět předškolní děti k tomu, aby se začaly dobře stravovat, je pro mladoboleslavské školy často nadlidský úkol. Vše se zdá jednoduché, ale podle slov učitelek z mateřských škol tomu tak není. Mnohdy musí vynaložit velké úsilí k tomu, aby děti snědly alespoň sousto zdravé stravy!

Potvrzuje to i Mateřská škola v Kněžmostě. Podle ředitelky Květy Kobrlové záleží především na tom, jaké návyky mají děti z domova. „Nemůžeme děti do jídla nutit. U nás mají dostatek ovoce i zeleniny, ale některé děti něco zkrátka nechtějí jíst. Největší kámen úrazu je ale v polévkách,“ řekla Kobrlová.

O svačinkách si děti v Kněžmostě tradičně pochutnávají na chlebu s různými pomazánkami. „Starší děti si chléb pomazánkou rády mažou i samy,“ vyjádřila se ředitelka Mateřské školy Kněžmost. Podobné svačinky mají i v Mateřské škole Sluníčko v Mladé Boleslavi. Podle ředitelky školky Věry Šulcové dětem jednoduše více chutná, když si chléb s pomazánkou mohou připravit vlastnoručně.

„Každý den musí ve školce splňovat takzvaný spotřebitelský koš. Děti mají mít dostatek celozrnných a mléčných výrobků. Dále pak ryby, ovoce a zeleninu,“ uvedla Šulcová.

Nejinak je tomu i v Mateřské školce v Bakově nad Jizerou. „Děti jsou zde pravidelně stravovány jen těmi nejlepšími věcmi,“ potvrdila Dagmar Vlastová, ředitelka bakovské školky. „Pro děti připravuje takovou stravu, aby vyhovovala spotřebitelskému koši. “ uvedla Dagmar Vlastová.

Právě s tím se ale nechtějí smířit ve školce Štěpánka v Debři a prosazují u dětí zdravou stravu zábavnou formou. Nechají děti, aby na rovnítko, že zdravé je i dobré přišly sami. „Tyto koše jsou ze sedmdesátých let a nikdo je od té doby neměnil. My například přeplňujeme spotřebu zeleniny na 166 procent spotřebního koše. To je zcela proti zdravému rozumu,“ uvedl vedoucí stravování ve školce Štěpánka Jiří Müller.

Jedí jako v hotelu! Reportéři Boleslavského deníku našli mateřskou školku, kde děti dostávají "svačinky" formou švédského stolu a mohou si vybrat z mnoha druhů ovoce, zeleniny, pečiva i nápojů. Jak se malé děti dokáží najíst? Zapomeňta na hamburgry, tyhle děti milují zeleninu! Čtěte ve čtvrtek 6. března exkluzivní reportáž v tištěném Boleslavském deníku.

Adéla Šťástková, Pavel Svačina, Tomáš Ježek