Jaké služby poskytujete klientům, kteří za vámi přijdou?
Úplně základní službou je konzultace. Trvá padesát minut a s klientem se bavíme o jeho tématech. Konzultace může mít několik forem. Například se zaměřujeme na krizovou intervenci, což je pomoc v akutním stresu či krizi, kterou člověk zažívá.

To znamená, že když se stane něco, o čem si potřebujeme popovídat, tak vám zavoláme?
Přesně tak. A v takových případech se snažím, aby konzultace byla co nejdříve. Krizová intervence zabere jednu až pět konzultací podle konkrétní situace.

A co tradiční psychoterapie?
Určitě, tu poskytuji také. U ní je počet konzultací již rozsáhlejší. Většinou trvá několik měsíců, někdy i roky. To pak člověk chodí v delších časových intervalech a v podstatě pracujeme na hloubkové změně. Znamená to, že člověk začne měnit sebe i svůj život, začne mít radost ze života, lépe zvládá pracovní stres, mohou ho přestat bolet záda, přestane se přejídat nebo začne lépe navazovat partnerské vztahy. Úžasné dobrodružství! A samozřejmě nabízím i párovou terapii.

Lidé mají často představu, že párová terapie je takovým lepítkem vztahů, je to tak?
Ano i ne. Tato terapie pracuje na zlepšení partnerství, ale je i o tom, jak se například důstojně rozejít, pokud je rozchod na místě. Zahrnuje i to, jak rozvodem provést děti a nastavit podmínky.

Vy pracujete ale i s dětmi. Jaké mohou mít problémy? Co je může zavést do vaší ordinace?
Často je přivádí úzkosti, které se mohou týkat rodinné situace, školy, vztahů se spolužáky, ale často se také neví, jaký mají původ. Děti, které jimi trpí, například neobstojí ve škole, ráno odmítají vstát do školky, bolí je bříško … Některé děti přivádí rodiče s tím, že s nimi mají problémy ostatní.

Je u člověka, který za vámi přijde, důležitá motivace?
Samozřejmě a to se týká dětí i dospělých. U dospělých je to jednodušší v tom, že pokud nechtějí pomoci, nezavolají mi. U dětí to lze občas nahradit prací s rodinou. Pokud je ale dítě zatvrzelé a myslí si, že je v pořádku, pak není co řešit; má na to právo.

Někdo může mít z první návštěvy psychologa trochu obavu. Popište, jak to chodí.
Důležité je říct, že vzhledem k vytížení jsem špatně dostupná na telefonu. Objednání ale vyřizuji přes sms zprávy, nebo přes online systém. Lidé jsou často nervózní, ale stres po čtvrt hodině opadá. Klientovi nabídnu něco k pití, může si udělat pohodlí a začneme si povídat o tom, co ho přivádí. Není potřeba podávat výkon, vše lze přizpůsobit. Zvláště když probíráme témata, o kterých se těžko mluví.

Máte ze své praxe zkušenosti, že k vám lidé chodí preventivně, aby předešli problémům?
Pamatuji si asi dva klienty, kteří chodili preventivně a je to přirozené. Přirozené je i to, že člověk si problém zkouší nejdříve vyřešit sám prostředky, které má běžně k dispozici. A teprve když se situace zhoršuje, sebere odvahu a zvedne sluchátko. Pokud ale lidé mají s touto službou dobrou zkušenost, obvykle chodí dřív. A potom začíná dobrodružství osobního růstu, ve kterém mohou klienti jen získat. A stejně tak i já. A i když to není vždy jednoduchá cesta, stojí za to.

Klienti si u vás mohou vyzkoušet i speciální kurz, že?
Ano, jde o instruktážní kurz relaxace a sebepoznání a má šest lekcí. Člověka do života vybaví technikami, které mysl a tělo spolehlivě uvolní i doma. Jde jen o to to nejdříve natrénovat. Nakonec můžete během pár minut uvolnit svaly, cévy i napětí v břišních orgánech. Další součástí je meditace, která učí zvládat stres, a imaginace, v níž pracujeme se symboly a prožíváme dobrodružství a podobně. Klienti mají zavřené oči, leží a pohybují se svým tempem ve svém vesmíru. Pokud se chcete do kurzu zapojit, začínáme už 1. října.