Osmnáct zastavených kamionů, z toho šestnáct přestupků. To je výsledek celostátní kontrolní akce TISPOL, která se na Mladoboleslavsku uskutečnila poslední červencový týden. Dopravní policisté se při ní zaměřili hlavně na kontrolu řidičů nákladních vozidel, vyloučeni z ní však nebyly ani autobusy.

Nicméně, z čerstvých statistických čísel, které Boleslavskému deníku poskytla Lucie Nováková, mluvčí zdejší policie, je jasné, že ne každý kamion, který potkáme na komunikaci, je v pořádku.

„Přestupku se dopustilo šestnáct řidičů z osmnácti. Jedenáct z nich policisté vyřešili na místě, tedy udělením blokové pokuty v celkové výši 19 500 korun, pět přestupků jsme oznámili správním orgánům," sdělila mluvčí mladoboleslavské policie.

Upozornila, že jeden z kontrolovaných řidičů sedl za volant i přesto, že před jízdou očividně pil alkohol. Při dechové zkoušce mu v krvi kolovalo ještě půl promile.

„Mezi nejčastější dopravní přestupky, kterých se šoféři dopustili, byl v první řadě nevyhovující technický stav vozidla a také nedodržení bezpečnostních přestávek a doby jízdy," vyjmenovala Lucie Nováková.

V jednom případě dokonce policisté uložili kauci ve výši třicet pět tisíc korun. „Při kontrole bylo zjištěno, že do tachografu řidič vložil cizí kartu, na kterou se nahrávají všechny záznamy o provozu vozidla, tedy i bezpečnostní pauza," zmínila mluvčí mladoboleslavské policie.

Jednalo se o cizince, který zřejmě doufal, že policisty oklame. Ti ale podvod záhy odhalili, a to velice jednoduše. Díky speciálnímu zařízení, které mají nainstalované ve služebním voze. Kauce udělují výhradně cizincům a slouží jako záruka, že se provozovatel vozidla dostaví na příslušný odbor dopravy krajského úřadu zaplatit pokutu.

Na zjištění šestnácti přestupků stačily dopravním policistům pouhé tři dny čtvrtek, pátek a neděle.

„Jednalo se vždy o dvoučlenné hlídky, které na vybrané úseky Mladoboleslavska vyjížděly v různou denní dobu. Výjimkou tedy nebyla kontrola brzy ráno, ani v noci," konstatovala Lucie Nováková.

Dopravně bezpečnostní opatření s organizací TISPOL byla tentokrát v autobusové a nákladní dopravě zaměřena na kontrolu a dodržování sociálních předpisů v dopravě.

Policisté při kontrolní činnosti dohlíželi mimo jiné na plynulost a bezpečnost silničního provozu a současně prováděli kontroly na pátrání po osobách, odcizených vozidlech a věcech.

Bezpečnostní akce zaměřená na kamiony rozhodně nebyla poslední. Policisté nákladní vozy kontrolují neustále.