Také této oblasti se věnuje program Nové Boleslavsko a obyvatelé regionu mohou v rámci iniciativy 10 týdnů pro Nové Boleslavsko dávat své tipy, jak zlepšit dopravní situaci v regionu za použití chytrých technologií. Právě ty mají lidem zjednodušit každodenní život.

Jestli máte svoji vizi, jaké chytré systémy by si město a okolí zasloužily, aby se tu lidem žilo snadněji a pohodlněji, můžete se o svůj nápad podělit. Stačí ho odeslat jako tip na zlepšení na webu www.noveboleslavsko.cz. V rámci iniciativy Nové Boleslavsko spolupracují ŠKODA AUTO, města Mladá Boleslav a Kosmonosy, ale i Středočeský kraj, vláda České republiky a další subjekty.

Podle prvního náměstka primátora Jiřího Boušky je chytrá mobilita a smart city jednou z priorit, kterou se vedení města již zabývá. „Také proto jsme tyto priority ostatně už na jaře loňského roku zakotvili do strategického plánu města. Jsem rád, že v tomto bodě se s automobilkou shodujeme, jsme si vědomi toho, že ŠKODA AUTO směřuje k elektromobilitě a vyrábí chytrá auta, a proto chceme, aby si lidé plně užívali vybavení svých vozidel i za zdmi továrny,“ vysvětlil.

Jiří Bouška popsal také to, jak si představuje možná využití těchto chytrých technologií přímo v Mladé Boleslavi. „Co se týká konkrétního využití, jde především o parkování ve městě, ať už o online nalezení volného parkovacího místa, možnost vzdálené platby či jejího prodloužení, ale i chytré autobusové zastávky, inteligentní semafory, pokrytí některých míst bezplatným wi-fi signálem a tak dále,“ nastínil.

Oblast smart city ovšem neznamená jen chytré semafory, nebo pokrytí wi-fi, ale spadá sem třeba i optimalizace MHD, lepší účinnost svozu odpadu nebo lepší využití obnovitelných zdrojů a zužitkování dešťové vody v krajině. Téma je celkově velice široké, a pokud máte konkrétní nápad, tak ho sdělte na noveboleslavsko.cz

Program vnímá jako klíčové zpracovat komplexní regionální průzkum obsahující studii místních parků, zanalyzovat historická místa, stejně jako uvažovat nad využitím tzv. brownfieldů, tedy již nevyužívaných průmyslových komplexů, které by mohly získat nové využití.