Klaudiánova nemocnice zatím neplánuje žádné zásadní kroky k omezení provozu či návštěv svých pacientů. „Situaci průběžně monitorujeme. Čísla, na základě kterých se rozhodujeme, dostáváme v pátek, takže uvidíme,“ řekla tisková mluvčí nemocnice Hana Kopalová a dodala, že v případě potřeby umí zareagovat samozřejmě operativně. 

Střední Čechy jako celek už ale epidemiologický práh počtu nemocných překročily a vyhlásily chřipkovou epidemii. Hygienici zde evidují 13 případů chřipky se závažným průběhem, z toho dva lidé již zemřeli. Nejhorší je situace v Příbrami a také na Mělnicku.

„Nejvíce zasaženou skupinou na okrese jsou děti ve věku 6 – 14 let a také nejmenší děti do 5 let,“ vysvětlila hygienička Eva Kavalírová a dodala, že na Mladoboleslavsku je zatím jen jeden pacient ve velmi vážném stavu. „Zatím nemáme informace o tom, že by se zavíraly nemocnice nebo domovy důchodců, ale popravdě bych se moc nedivila, kdyby k tomu z preventivních důvodů došlo,“ dodala.

Slova z Krajské hygienické stanice potvrzuje Klinika Dr. Pírka v Mladé Boleslavi, kde aktuální celorepublikové chřipkové téma také bedlivě sledují. „S platností od dnešního dne omezujeme vstup návštěv na lůžková oddělení naší kliniky, kde je riziko největší,“ řekl Pavel Kožený a dodal, že ostatní provozy a ambulance zůstávají i nadále v provozu. 

Naproti tomu Dům seniorů ve městě automobilů v Olbrachtově ulici zatím žádná omezení neplánuje. „Samozřejmě, situace se může rychle změnit, ale zatím počet našich nemocných nevzrůstá,“ řekla vedoucí sociálního úseku domova Marcela Šrajerová a doplnila, že pokud by se něco takového stalo, bylo by omezení návštěv namístě. 

A propos – čísla. Ne vše je měřitelné a limity vymýšlejí lidé. A tak hranice pro vyhlášení epidemie stanovená na 1700 nemocných může být lehce zavádějící. „Je to tak. Ne každý nemocný jde k lékaři,“ vysvětlila Eva Kavalírová z krajské hygienické stanice a dodala, že právě tito lidé jsou velkým rizikem při šíření nemoci. „Takový člověk ráno vstane a jde do práce. Jede autobusem, v práci je s kolektivem lidí a všude může své okolí nakazit,“ dodala. I z těchto důvodů se také uvažuje o tom, že by se hranice pro vyhlášení epidemie snížila na 1500 nemocných.