Z obce je městys! Po třiapadesáti letech! Tak to si zaslouží pořádnou oslavu. V pátek proto vypukne Den městyse Chotětov. Oslavy potrvají celý den, hrát se bude fotbal, pro děti jsou přichystané soutěže i další akce, vystoupí známí interpreti a připraven je dokonce i ohňostroj.

„Statut městyse jsme získali v roce 1908 a v roce 1954 o něj novým zákonem přišli,“ uvedl starosta Chotětova Ladislav Šifta. Tenkrát ztráta statusu nebyla přílišnou tragédií, neboť po válce tento název odezníval a městysu Chotětov řekl městys už jen málokdo. Dnes jde však o otázku cti.

„Jde o čestný název obce, který nepřínáší žádné výhody. Naopak bude potřeba změnit razítka, obálky a podobně,“ vysvětlil Šifta a ujistil, že obyvatelům Chotětova změna žádné problémy nepřinese. „Rozhodně není potřeba měnit žádné doklady,“ řekl.

Poté, co se zastupitelé rozhodli získat statut městyse zpět, jim dekret předal předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.
Z pátečních oslav, kde si lidé mimo jiné připomenou upálení Mistra Jana Husa, by měla vzniknout tradice. „Je to příležitost k setkání lidí téměř všech generací. Chceme, aby oslavy měly vysokou úroveň a aby se konaly každoročně,“ uvedl starosta.

Během pátečních oslav se chystá ještě jedna zajímavá událost. Poprvé má být zveřejněna vlajka obce, respektive městyse Chotětov. Nad oslavujícím městysem bude vlát po boku s vlajkou ČR.