„Během dne si k nám našlo cestu šestadvacet lidí, kteří se do chůze na chodícím pásu aktivně zapojili," řekla organizátorka maratonu Helena Šádková ze spolu Péče pro tebe s tím, že první nedočkavci přišli hned po deváté hodině. Na věku nezáleželo. Chodit mohl přijít každý, kdo měl zrovna chuť, čas a náladu.

Vstupné činilo padesát korun pro dospělého, dvacetikorunu pro děti, plus každý účastník měl přinést ještě dvacet víček od PET lahví. „Příjemně mě překvapilo, že benefiční akce přilákala i lidi, kteří třeba nechtěli chodit na pásu, protože spěchali do zaměstnání, ale rádi přispěli. A buď přinesli jen víčka, nebo peníze," pokračovala Helena Šádková, která má ve svém okolí spoustu handicapovaných známých, dokonce i kolegů, a snaží se jim různými způsoby pomáhat.

„Dokonce do herny přišla paní, která přinesla deset kilo víček. Všechny je prý poctivě sbírala osm let a nakonec je všechny věnovala Davídkovi," ukazovala organizátorka maratonu na pytle, které se naplnily během krátké doby.

Je jich celkem deset. A pokud bychom víčka zvážili, došli bychom k číslu tři sta kilogramů. Tolik jich Koškovým vezla Péče pro tebe o loňských Vánocích, kdy se o největší podíl ve sbírání postarala Základní škola v Bezně. Nyní konkurenci vyrovnává Základní škola v Bělé pod Bezdězem a Soukromá střední škola MAJA. Velkou částí přispěli také obyvatelé bělské části Výsluní, kde lidé poctivě nosili víčka do místní prodejny a nezahálel ani mladoboleslavský dům s pečovatelskou službou.

Přesně v pět hodin Davídkův tatínek chodící pás vypnul. A jaký je výsledek? „Dosáhli jsme půlmaratonu, tedy jednadvaceti kilometrů. Deset zvládli nachodit lidé během dopoledne zbytek pak odpoledne," vysvětlila Helena Šádková s tím, že zhruba v polovině se chodící pás musel vypnout, čímž se hodnoty vynulovaly.

Zapojila se i Katka Maxová

Nešlo ale o technickou závadu, nýbrž o přizpůsobení stroje Katce Maxové. Přestože sama bojuje s dětskou mozkovou obrnou a chůze jí občas dělá značné potíže, přišla benefiční akci pro Davídka podpořit.

Příležitost pomoci si nenechala ujít ani tříletá vnučka Heleny Šádkové, Sára, která se chodícího úkolu zhostila s vervou a občas jí bylo slyšet, jak žádá, aby jí maminka zvýšila rychlost pásu.

Přesto organizátorku účast i počet nachozených kilometrů mile překvapil.

„Jsem spíš skeptická a občas mám trochu pocit, že někteří lidé na benefiční akce hůř slyší. Na druhou stranu jsem ráda, že ti, kteří chtěli pomoci, nečekali, až bude maraton a sami od sebe přinášeli víčka průběžně na naše sběrné místo, které je Na Kozině v Help centru," zmínila s tím, že ve sbírání víček budou pokračovat i nadále.

Lenka Neumajerová, maminka Davídka, s úsměvem na tváři pozorovala, jakou vlnu solidarity akce vzbudila mezi veřejností. „Pro nás to znamená postoupit zase o kousek dál k potřebným lázním, které s Davídkem absolvujeme v Adeli centru ve slovenských Piešťanech. Všem lidem, kteří se do akce zapojili a přinesli víčka, moc děkujeme," řekla s vděčností maminka, kterou s Davídkem čeká v červenci již pátý dvoutýdenní pobyt.

Rehabilitace ale pojišťovna neproplácí, a tak je rodina ráda za každý příspěvek, který dostanou. Naštěstí nemají problém s uskladněním velkého množství víček. Pro tento účel slouží garáž. Kolik víček je ale potřeba k uhrazení jednoho pobytu? Jen si spočítejte, že kilogram lze prodat za sedm korun.

Říká ham a máma

Pozitivní ale je, že finančně náročná rehabilitace už nese své ovoce. Jak sdělila Lenka Neumajerová, s Davídkem už je například lepší komunikace. „Změny pozoruji od dubna, kdy jsme absolvovali měsíční lázně v Klimkovicích. Narostla mu svalová hmota, to znamená, že má větší sílu. Dokáže už ale také sedět chvilku sám s oporou v rukách i klečet na kolenou. Kromě toho se naučil říkat ham a trochu i máma," popsala.

Další peníze z charitativních akcí či benefic organizovaných Péčí pro tebe by mohla směřovat na delfinoterapii. Delfíni však pomáhají až v dalekém Turecku.