Chataření i chalupaření je trend, který opět nabírá mezi Čechy na síle. „Ceny chat a chalup v posledních letech obecně rostou. Loni se hodnota těchto nemovitostí meziročně zvedla o pět až deset procent. Od roku 2014 se pak průměrná cena chalup zvýšila přibližně o pětinu, což je opravdu velký nárůst. Řada lidí se opět vrací k chalupaření, jako tomu bylo v předchozích letech, a poptávka po rekreačních objektech stoupá,“ vysvětlila Marcela Šedivá, ředitelka pobočky realitní kanceláře NEXT Reality v Mladé Boleslavi. Podle jejích slov se pak cena za chatu odvíjí zejména od jejího technického stavu, velikosti pozemku, přítomnosti sociálního zařízení nebo konkrétní lokality.

V okolí Mladé Boleslavi patří mezi nejžádanější chatařské destinace obec Bradlec a koupaliště v Kosmonosech. V případě Mnichova Hradiště je pak vyhledávanou lokalitou Český ráj, a to zejména přilehlá oblast Komárovského rybníku v obci Branžež. Nacházejí se zde totiž rozlehlé lesy, které navštěvují milovníci houbaření, výletů na kole i turistiky.

„Nejoblíbenější jsou menší chatky v chatových osadách s pozemkem o velikosti 350 až 400 metrů čtverečních. Jejich cena je přibližně 400 až 700 tisíc korun, hodně ale záleží na stavu budovy. Nabízíme také větší chalupy 6+1, jejich cena se už ale pohybuje přes dva miliony,“ uvedla Michaela Beranová z mladoboleslavské pobočky M&M Reality. Bydlení v chatách vyhledávají podle ní většinou rodiny s malými dětmi, které chtějí mít nějaké zázemí na prázdniny. Nebo naopak straší lidé, kteří mají v Mladé Boleslavi byt a na chatu jezdí jen o víkendech kvůli zahrádce.

„Trh rekreačních nemovitostí není tak velký, bydlení v chatách je ale určitě rostoucí trend. Lidé už nehledají jenom chaty na horách, jako tomu bylo po revoluci. Chtějí hlavně menší chaty k prázdninovému nebo víkendovému bydlení. Zájemci obecně vyhledávají spíše klidné lokality, nebo třeba i starší zástavby v obcích. Tam je potom hodnota rekreačních nemovitostí o něco vyšší,“ potvrdil Dušan Jaroš z realitní kanceláře MH Reality v Mnichově Hradišti.

Zájem mají lidé především o vybavené chaty, a to nejlépe v dobrém technickém stavu. Na případné rozsáhlé rekonstrukce totiž většinou nemají během týdne čas. „Mladší generace chce na chalupě spíše relaxovat, ne strávit celý víkend opravami. Chaty na Mladoboleslavsku vyhledávají především klienti z našeho regionu, ale v poslední době i lidé z okolí Prahy. Ti požadují nemovitosti k rekreaci a nevadí jim, že se nacházejí v dojezdové vzdálenosti hodinu až hodinu a půl z města,“ dodala Marcela Šedivá.

Zdroj: Deník Data / David Valenta a Aleš Vojíř

Češi se o malé rekreační objekty vždy zajímali. V posledních letech ale sledují realitní kanceláře strmý nárůst poptávky po všech typech chat i chalup. Většina lidí totiž stále považuje investici do nemovitostí jako nejlepší pojistku do budoucna. Nárůst poptávky tak táhne nahoru i cenu.

„Ceny chat jsou podle mého názoru zatím příznivé, jen teď na začátku léta šly mírně nahoru. Je ale možné, že se v příštích měsících jejich hodnota ještě zvedne, a to kvůli změně podmínek hypoték od České národní banky,“ upozornila Michaela Beranová. Výše hypotéky by nově od října neměla překročit devítinásobek ročního příjmu žadatele. Ten by měl navíc na splátku dluhu současně vynaložit maximálně 45 procent svého měsíčního čistého příjmu.

Ne všichni ale vidí budoucnost českého trhu s nemovitostmi tak černě. „Myslím, že se poptávka po nemovitostech naopak pomalu sníží a ceny začnou stagnovat. Nejdříve to samozřejmě ovlivní byty a domy, ale to jde ruku v ruce. V následujících letech tak mohou začít klesat i ceny chat a chalup,“ namítl Viktor Janovský, realitní makléř z mělnické společnosti Aktivreality.

Na Mělnicku se ceny rekreačních nemovitostí pohybují na podobné úrovni jako v okolí Mladé Boleslavi, tedy okolo 380 tisíc za menší chatu bez jakékoliv rekonstrukce. Až půl milionu korun pak musí zájemci investovat do chaty v dobrém stavu s přívodem elektřiny a vlastním sociálním zařízením. „Stále více lidí nyní bydlí v původně rekreačních nemovitostech po celý rok. Všechny nabídky, co jsme na začátku roku dostali, se už v průběhu jara udaly. Větší chaty se přitom mohou prodávat i od dvou milionů korun výš,“ dodal Janovský.