Vidět je můžete téměř v každé ulici v Mladé Boleslavi. Starají se o bezpečnost na našich silnicích. Často musí doslova hazardovat se svými životy uprostřed frekventovaných ulic. Řeč je o pracovnících správy komunikací, kteří v těchto dnech provádí obnovu vodorovného dopravního značení.

„Někteří řidiči jsou vůči nám bezohlední. Většinou kamiony. Tady ve městě to docela jde,“ řekl jeden z pracovníků Jan Kroupa s tím, že strach má především v těch částech města, kde je nejhustší provoz.

Vyznačit správně vodorovné značení na silnici často znamená, že musí pracovníci vstupovat i do vozovky. Od řidičů si tak často vyslechnou nejrůznější nadávky. „Nadávají nám a někdy i docela sprostě. Třeba o víkendu nám nadávali, že vůbec pracujeme, že kvůli nám mají omezený provoz. Přitom to vlastně děláme pro ně,“ zavzpomínal na nedávnou událost Kroupa.

Zatím mohou pracovníci hovořit o štěstí, že je žádné z projíždějících aut neporazilo. „Jednou jel ale kamion tak blízko, že nám odřel stříkačku,“ řekl Kroupa. V odpoledních hodinách, kdy v Mladé Boleslavi vrcholí dopravní špička, se pracovníci správy komunikací stahují do postranních ulic, kde není tak hustý provoz. „Už ani o víkendu neplatí, že je menší provoz. To si pořád lidé stěžují, že je drahý benzin, ale jezdí se čím dál tím víc,“ poznamenal pracovník.

Vybrat řidiče, který by byl vůči nim ohleduplnější, nebo naopak agresivnější, se podle Jana Kroupy nedá. „Stává se nám, že nastříkáme část přechodu, dáme tam kužely a některý řidič je klidně srazí a přejede. Poté přijedeme udělat zbytek přechodu, kužely odstraníme a jiní řidiči zastaví a ptají se nás, jestli ho mohou přejet. Lidi jsou strašně rozdílní,“ řekl Kroupa.

Pracovníci správy komunikací by si při své práci přáli jediné. „Aby řidiči pochopili, že to děláme pro jejich bezpečnost na silnicích. Je to práce jako každá jiná,“ doplnil závěrem Kroupa.

Příště, až na silnici potkáte muže při obnově vodorovného značení, sundejte nohu z plynu a nekomplikujte jim práci. Za sebou nechávají kus práce, aby se nám řidičům lépe jezdilo.