Programy z experimentální archeologie se konají během celého školního roku a jsou určeny pro žáky 1. až 7. tříd ZŠ a nižší ročníky osmiletých gymnázií. Děti si vyzkoušejí činnosti, které se používaly v pravěku a středověku. Ke každému programu jsou zhotoveny pracovní listy s informacemi o konkrétním historickém období a předváděných činnostech. Délka programu je 120 až 180 minut podle vybrané verze.
Školáci mají jedinečnou možnost vyzkoušet si například řezání pazourkovými noži, drcení obilí na zrnotěrce, ražbu mincí, psaní husím brkem či pečetění listin. Program Putování za poznáním je doplněn i historickými soutěžemi.
Během školního roku do Templu zavítá více než 2 tisíce školáků. Podívají se také na Archeologické hřiště na parkánu, kde se seznámí s prací archeologů (odkrývání kostrových hrobů, vyhledání nálezů v písku, očištění a skládání nálezů), navštíví slovanskou polozemnici z 10. století s pecí na chleba, tkalcovským stavem, dřevěným xylofonem. Dále si zde zkusí hodit oštěpem na makety zvířat nebo docvrnkat skleněnou kuličku na vrchol Skály Bohů.