VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cenou města Bakova byl ověnčen regionální historik Vladimír Bednář

Bakov nad Jizerou - Město Bakov ocenilo významného rodáka za celoživotní práci a zejména za to, jakým způsobem přiblížil dnešním lidem léta dávno minulá

12.11.2016
SDÍLEJ:

Historik Vladimír Bednář převzal cenu města z rukou starosty Radima Šimáněho.Foto: Eva Chládková

Už první svazek Pamětí města Bakova nad Jizerou z pera bakovského rodáka a dlouholetého pedagoga Vladimíra Bednáře se setkal s obrovským úspěchem. Nadšení vyvolala i druhá kniha, pojednávající o historii Bakovska v dobách, kdy byly Čechy na cestě z rakousko-uherského područí ke svobodě. Ta vyšla letos v létě. Nyní už se blíží vydání třetího svazku, který s největší pravděpodobností spatří světlo světa ještě před koncem roku. Už před jeho vydáním však Bakov vzdal svému velkému propagátorovi regionální historie hold a udělil mu vůbec první Cenu města Bakova nad Jizerou.

„Mohu konstatovat, že šlo o jednoznačné rozhodnutí. O ocenění uvažovalo vedení města a doporučovala nám ho i řada občanů," popsal, jak se návrh ocenění rodil, starosta Bakova Radim Šimáně.

Bakovští cenu města udělili za „celoživotní úsilí a přínos pro město v oblasti uchování historických pramenů, pamětí a odkazů našich předků budoucím generacím", a to v rámci výroční schůze organizace, s níž Vladimír Bednář nerozlučně spojil svůj život – Staroslavné obce baráčníků v Bakově – Trenčíně. Mezi gratulanty byli jak představitelé baráčnické obce, tak zástupci města.

Laureát vedle květiny obdržel skleněnou plaketu s vypodobněním znaku města a dedikací a také pamětní list.
Vladimír Bednář se pro regionální historii a literaturu nadchl už během studentských let. Za 50 let své práce nashromáždil v archivech, knihovnách a muzeích obdivuhodné penzum materiálu, které během let postupně zpracovával. Nástin dějin svého rodného města vydal poprvé v roce 1997, kdy Bakov slavil 650. výročí udělení městských práv, následně se zabýval bájemi a pověstmi, dějinami spolků i psaním povídek. Na kontě má dokonce i několik jednoaktových divadelních her.

Město Bakov hodlá ceny města udělovat i do budoucna, a přestože pravidla teprve připravuje. Vaše nominace jistě uvítá.

Vladimír Bednář

Rodák z Bakova nad Jizerou – Trenčína (* 1939) vystudoval učitelství s aprobací na český jazyk, tělesnou a hudební výchovu, studia zakončil doktorským titulem na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Učitelskou dráhu zahájil v roce 1961 v Bakově, následně jako pedagog a ředitel prošel několik boleslavských středních škol. Své dráhu kantora zakončil v roce 2000 na Soukromé obchodní akademii v Mladé Boleslavi. Historii se věnuje po celý život.

Autor: Martin Weiss

12.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

ON-LINE: Ptejte se mistra světa v malém fotbale Františka Hakla

Během uplynulého víkendu musel být znovu uzavřen kruhový objezd u ulic Jana Palacha a Na Radouči. Dělníci tam tentokráte dodělávali retardéry u přechodů. Ty se nově budou nacházet na každém vjezdu na kruhový objezd.
7

FOTO: Přecházení u kruháku je pro chodce bezpečnější

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Střední Čechy – Velký zájem médií lze u Krajského soudu v Praze očekávat při repríze představení s hostivickým lékařem Davidem Rathem v hlavní roli. Někdejší hejtman Středočeského kraje čelí společně s další desítkou lidí obžalobě v souvislosti s údajným podílem na korupčních manipulacích s výběrovými řízeními na zdravotnické a stavební zakázky.

Volební NEJ na Mladoboleslavsku

Mladoboleslavsko - Kde byla nejvyšší a nejnižší volební účast?

KRÁTCE: Volební střípky z měst okresu Mladá Boleslav

Boleslavsko - Jak volili lidé z Benátek, Mnichova Hradiště, Bělé nebo Dobrovice?

Přivítejte s námi na světě další miminka narozená v minulých dnech

Mladá Boleslav - Přivítejte s námi na světě další miminka narozená v minulých dnech v mladoboleslavské porodnici. Přestože víme, že každé miminko je krásné, můžete hlasovat v naší anketě o miminko týdne.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení