Pět korun za vejce není sci-fi, ale boleslavská realita. Jejich cena v posledních týdnech roste přímo raketově, lidé podléhají davové hysterii a vypadá to, že vejce se brzo stanou podpultovým zbožím.

Bílou dodávku, z které Josef Novák prodává ovoce a zeleninu, můžete vidět na „staré pražské“ silnici z Mladé Boleslavi.

Před pár dny svůj sortiment rozšířil také o vejce, která se pomalu stávají bílým zlatem. „Prodávám jedno vejce za pět korun, beru je od soukromníka a nabízím je kvůli tomu, že je po nich velká poptávka. Musím říci, že momentálně je to mezi zákazníky největší hit, prodávají se opravdu hodně,“ potvrzuje Novák.

Nařízení Evropské unie o podmínkách chovu slepic nás poněkud zaskočilo. Někteří obchodníci na Boleslavsku se rozhodli toho šikovně využít ke zvýšení zisků, supermarkety se zase snaží nalákat zákazníky na levná vejce.

Obchodní řetězec Lidl se snaží udržet cenu pro své zákazníky co nejníže, ale ani tady nevědí, jak se bude situace kolem ceny vajec vyvíjet. „Nedokážeme predikovat chování trhu. Naši dodavatelé na českém trhu ceny od začátku roku pořád zvyšují. Prodáváme v tuto chvíli vejce převážně od českých dodavatelů,“ tvrdí mluvčí Lidlu Lucie Borovičková.

Na vesnicích už se ceny také zvedají, pět korun je zkrátka průměr. „Pokud mám přebytky, prodávám je po pětikoruně za kus,“ říká Hana Kroupová, která chová slepice ve vísce nedaleko Mladé Boleslavi.

Zdražení zaznamenali i v Domově pro seniory v Dolním Bousově, a to dokonce o stovky procent. Dříve je nakupovali za korunu devadesát, momentální cena je 5,70.

„Kupujeme jedině česká vejce, zlevnění neočekáváme, ale zvýšení cen obědů kvůli tomu zatím neplánujeme,“ prozradila Deníku jedna ze zaměstnankyň zdejší kuchyně.

A jak se bude situace vyvíjet v blízké budoucnosti? Vajec je opravdu nedostatek, o tom se přesvědčil třeba obchodní řetězec Kaufland.

„Dodavatelé v současné době nedokáží uspokojit naše objednávky. Nastalá situace nás nutí objednávat vejce u partnerů v zahraničí, například ze Španělska, Německa nebo Holandska“, vysvětluje mluvčí Kauflandu Michael Šperl.

Otázkou zůstává, zda po Velikonocích ceny klesnou.

Kolik stojí vejce na Boleslavsku:

Potraviny Jizerka, Mladá Boleslav:

5,65 za vejce (většinou zahraniční)

Lidl Mladá Boleslav:

5,49 za vejce, v akci 4,79(převážně česká)

Stánek u Havelského parku, Ml. Boleslav:

5 korun za vejce (česká produkce)

Potraviny Borovička Dolní Bousov: 5 korun (výhradně česká produkce)
Kaufland Mladá Boleslav: 4,63 za vejce (z velkého plata, převážně zahraniční)
Albert Mladá Boleslav:

4,49 za vejce (většinou česká vejce, plato po deseti kusech)

 

Šárka Charousková, Tomáš Ježek, Pavlína Křapková