Žádné noční trápení s bolavým zubem. Žádné dlouhé čekání na rozednění a cestu ke svému zubnímu lékaři. A nejen to. To teď Boleslavákům slibuje středočeský krajský úřad. Deníku to potvrdila mluvčí kraje Berill Mascheková. Kraj si dal za cíl zřídit ve všech svých krajských nemocnicích čtyřiadvacetihodinovou službu první pomoci. „Zejména pak chceme, aby v každém zařízení byla zubní pohotovost,“ řekla Mascheková.

„Nová oddělení by měla zajišťovat zubní pohotovost o večerech i víkendech,“ dodává hejtman kraje David Rath. Vedení kraje už má také recept na to, jak vyřešit problém s nedostatkem stomatologů. S 1. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy v Praze již kraj navázal spolupráci. „Dohodli jsme se, že v těchto ordinacích budou vypomáhat medici ze 4. a 5. ročníků,“ uvedl náměstek pro oblast zdravotnictví Zdeněk Seidl.

Lidé se však nemusí obávat, že by jim jejich zuby spravovali studenti medicíny. „Vše by samozřejmě probíhalo pod dozorem lékaře. Jde vlastně
o praxi, kterou tímto způsobem studentům stomatologie poskytneme,“ vysvětlila krajská mluvčí Mascheková. Současná zubní pohotovost sídlí v budově záchranné služby v Laurinově ulici v Mladé Boleslavi. Tam podle mluvčí nemocnice Kamily Hamáčkové ale nezůstane. „Stávající prostory nejsou pro nepřetržitý provoz vyhovující. V současné době je zpracováván projekt nové zubní pohotovosti, která by se měla vrátit do areálu nemocnice,“ řekla Hamáčková.

Na vybavení nové zubní ordinace přispěje kraj částkou dvou milionů korun. V současné době je také připravována nová koncepce lékařské služby první pomoci. Pokud půjde vše podle plánu, k jejímu spuštění by mohlo dojít již v druhé polovině letošního roku. V opačném případě by mohla začít fungovat od 1. ledna 2010.