„Snažili jsme se to udělat zase trošku lepší. Potýkali jsme sice se letos s jedním problémem, kdy nám čáp stoupnul na kameru, která se tak popadla. Technik zde však udělal vylepšení a znovu a lépe ji uchytil,“ sdělil Jakub Rule, ředitel společnosti Itbusiness, lokálního poskytovatele internetu, který kameru provozuje.

Letošní návrat do Čech nebyl pro čápy nejjednodušší. Přiletěli totiž v době, kdy zde ještě panovalo chladné počasí. Přesto zahnízdili a nyní už samice zahřívá pět vajíček. To je pro čápy maximum. Obvyklá snůška čítá dva až pět kusů. Loni měli vajíčka čtyři. Nejmenší mládě však uhynulo.

Online je možné nahlédnout i do hnízda na komíně v Příšovicích, kde má Itbusiness další kameru. Tam ale čápi vždy přiletí jen na obhlídku. Ještě zde nezahnízdili. Důvodem měla být nestabilita hnízda. Proto jej obec letos v březnu zpevnila. Jestli to přinese efekt, se ale ukáže až příští rok.

V Mnichově Hradišti byla kamera k hnízdu instalována na přání občanů v roce 2016, v Příšovicích o rok později.

Vhled do hnízd čápů má za cíl porozumět jejich životu a posílit jejich ochranu. Provozovatel ale zdůraznil, že do chodu jejich dní není nijak zasahováno. Vše zůstává na přírodě.

Podle hlášených pozorování čápi letos přiletěli i na další hnízda v regionu. Zaznamenáni byli v Kosořicích, Pečicích, Březně, Debři, Koprníku, Žantově, Dolním Bousově i Hoškovicích.