Mladá Boleslav Když se na konci roku 2013 stalo z oblíbeného rádia Jizera Signál rádio, posluchači se báli toho, že přijdou o své moderátory, repertoár písní i pravidelné pořady. Rok po velkém třesku, jak transformaci rádia označuje programový ředitel Signálu Luboš Dvořák, už je jasné, že se nic z toho nekoná. Podle čísel je Signál na vzestupu a navíc expanduje.

Už více než rok Boleslaváci neposlouchají rádio Jizera, ale Signál rádio. Rozloučil se s vámi generální ředitel, rádio dramaticky zvýšilo plochu svého vysílání… Co dál se změnilo?
Uběhl rok od toho velkého třesku a my máme první výsledky poslechovosti. Na jejich základě můžu konstatovat, že se podařilo poslechovost udržet a dokonce dosáhnout toho, že počty posluchačů jdou nahoru. Významně například v Praze. Přestože jsme měli strach z propadu, můžeme být spokojení.

Plánuje Signál rádio další rozšiřování? Podobně jako se před rokem rozšířilo na území Prahy spolknutím rádia Hey!?
Začátkem roku už proběhlo zkušební vysílání v Plzni a technicky se dokončuje zajištění Českých Budějovic. V Radě pro televizní a rozhlasové vysílání už leží naše žádost o karlovarský kmitočet, o který jsme projevili zájem jako jediní. Na 99,9 procenta tak budeme vysílat i pro Karlovy Vary. Tím už se náš vzdušný prostor uzavře a k dalšímu rozšiřování docházet nebude. Ve výsledku budeme mít pokrytí ve středních Čechách včetně Prahy, v západních Čechách a jižních Čechách. Nebudeme ovšem vysílat celoplošně, cílíme pouze na velká města Karlovy Vary, Plzeň, České Budějovice.

Kdo by to byl řekl, že původně regionální rádio tolik přesáhne hranice regionu.
A ve hře je stále ještě Brno a s ním jižní Morava.

Na všech těchto místech bude vysílání probíhat podobně jako na Mladoboleslavsku a v Praze? Tedy tak, že pro každou oblast bude vznikat zvláštní zpravodajství a další části programu?
Je stará věc, že se tímto způsobem vysílají reklamy. Některá rádia vysílají do různých regionů různé zprávy. My vedle toho dělíme také reportáže a živé rozhovory. To je v českém prostředí poměrně unikátní a my díky tomu žijeme v jedné chvíli ve dvou světech. Například o víkendu jsme vysílali na frekvenci 105,7 FM živý rozhovor s mladoboleslavským primátorem a v Praze tou dobou běžel rozhovor se zpěvačkou Gabrielou Goldovou. Jestliže bude poptávka po tom, aby se program rozbočoval i pro další regiony, není to pro nás problém.

Můžeš přiblížit, jak probíhá rozpojování vysílání?
Je to podobné nádraží, kde vedle sebe leží několik kolejí. Všechny vlaky přijíždějí po jedné koleji, za výhybkami se rozdělí a později zase jedou dál po jedné. Country Radio, které je stejně jako my součástí skupiny Radio United, sice tímto způsobem neodpojuje zpravodajství, ale vysílá tak reklamy. Využívá při tom sedm odboček. Rádio Impuls, které naše společnost od Nového roku obchodně zastupuje, má v republice těchto odpojů devět. To už je hlavní nádraží. Tím chci říct, že z Mladé Boleslavi můžeme do budoucna bez problémů vysílat pro všechny regiony.

Neslo s sebou zvykání na nový software nějaké porodní bolesti?
Na software, který umožňuje rozbočování a který nám dodala firma 8BC ze Zlína, jsme si zvykali dobře. Vysílat jako Signál rádio jsme začali 1. prosince 2013 a to už jsme dva měsíce měli na počítači zkušební verzi programu, ve kterém jsme se učili rovnat skladby a vysílat takříkajíc „do zdi". Pár drobných chyb se objevilo, ale vždycky se ukázalo, že šlo o lidský faktor.

Kdy budete vědět, zda vám přidělili nové frekvence?
Čekáme už pouze na Karlovy Vary, v Plzni a Českých Budějovicích už se řeší technické náležitosti a v Plzni už máme zkušební vysílání dokonce za sebou. Dokonce nám hned první den ráno psal pán z Plzně, jestli je možné, že poslouchá nějaké rádio Signál.

Jaký byl rok 2014 pro rádio jedním slovem?
Turbulentní.

Ale plnit cíle se daří, ne?
To určitě. Jak jsem říkal, držíme posluchače v regionu a v Praze rosteme. V rámci skupiny jsme uprostřed tabulky a v regionu si držíme prvenství.

Jak vnímáš posun v muzice, kterou Signál hraje?
Vždycky jsme hráli starší hity, ale se Signálem jsme zabrousili ještě víc do hudební historie. Mně osobně to jen vyhovuje. Můžeme čerpat ze Semaforu, divadla Rokoko a dalších písniček, ze kterých už je dnes klasika. Starší generaci připomínáme dětství. Buď ty hity slýchali v rádiu, nebo je měli doma na deskách. Naší filozofií nebylo vytvářet další rádio typu Blaník, ale vsadit na oldies a v historii jít ještě trochu dál.

Vám se to podařilo. V jiných případech ale takové štěstí neměli.
Například rádio Bonton. To přestalo hrát pop rock, pustilo se do oldies a na svou dřívější poslechovost se bude vracet dlouho. Z toho jsme právě měli strach.

Probrali jsme situaci před rokem. Jaké jsou novinky dnes? Signál a Kiss Delta přišly o generálního ředitele, protože Milan Pruner odešel šéfovat boleslavské kultuře. Zaslechl jsem „zaručené" zvěsti, že by se mohl do rádia vrátit jeho dřívější majitel Petr Šmíd.
Ne, to ne. Organizační struktura zůstává stejná dva programoví ředitelé a obchodní ředitel. Tato tripartita fungovala vlastně dosud, veškeré rozhodování probíhá v pražské centrále.

Nabízí se otázka, zda jste vůbec dosud generálního ředitele potřebovali.
Než došlo k centralizaci, tak ano. Ten koordinátor byl potřeba. Jenže po centralizaci se manévrovací prostor zásadně zmenšil. Podle mého názoru to může být také jeden z důvodů, proč Milan Pruner odešel.

Očekáváš díky jeho působení v Kultuře města MB lepší spolupráci s touto městskou společností?
Už se začíná rozbíhat. Spolupráce s Kulturou bývala vlažná, nyní už máme několik akcí, které budeme společně propagovat. A rozbíhají se i další velké společné akce například Rudolfovská zábava. Společně oslavíme i dvacáté výročí rádia Jizera. Dnes už je z něj sice Signál, ale boleslavské rádio slaví dvacáté narozeniny. Protože to výročí vychází na září, spojíme finále oslav se September festem na Krásné louce. Proč dvakrát stavět zázemí a podium, když na tom můžeme spolupracovat? Na narozeninové koncerty pozveme posluchače také na Valečov. Ti, kteří si v rádiu vyzvednou voucher, na místě dostanou i drobné dárky. V neposlední řadě se vrátí soutěž kutilů a zahrádkářů.

Když už se bavíme o připravovaných akcích, mají se posluchači těšit také na pivní pohotovost?
Určitě, pivo budeme rozvážet zase od června a přes léto. Letos to ovšem bude trochu jinak. Každodenní ježdění, to jsou velké náklady, takže budeme jezdit jen v pátek a nejen kolem škodováckého komína. Během roku jsem byl točit jeden rozhovor v Jesenici. Před cestou jsem si naložil pivo a zastavil jsem v Úvalech na náměstí. Byla to taková zkouška. Zavolal jsem do rádia, kde přesně stojím, položil telefon a v tu chvíli se opodál otevřela vrata, z nich vykoukl chlap a houknul za sebe: „Tak Franto, je tady, nekecal!" Trvalo to pár minut, než mě v Úvalech úplně vybrali. Takže to funguje.

Vypadá to, že směřování rádia se tedy skutečně nemění.
Naší filozofií zůstává snaha být kamarádští, nekonfliktní. S tím souvisí i zprávy, ve kterých už se neobjevuje politika. Tu jsme přenechali jiným ještě před transformací na Signál.

A co ty osobně? Jak sis zvykl na ranní vysílání, které moderuješ s Andreou Kroupovou?
Už dříve jsem byl zvyklý vstávat brzy. Před lety, když jsem ještě pracoval v Boleslavském deníku, jsem chodil ráno vysílat a pak jsem jezdil do redakce psát noviny. Vstával jsem v půl páté, od pěti do osmi jsem vysílal a pak jezdil do redakce. Bylo to zprvu na zkoušku, ale vydrželo to pět let. Když se k tomu připočítaly akce, které jsem míval večer, byl to celkem nářez. Někdy akce skončila ve dvě hodiny v noci a to už jsem jel rovnou do rádia, lehl si na zem k topení a spal. Dnes vstávám za pět pět a jsem spokojený.

A co ranní rozcvička? Dává ti zabrat?
Rozcvička se stala fenoménem. Ať přijdu kamkoliv, každý mi hned vyjadřuje soustrast, jak mě Andrea trápí. Často se na mě obrací i cizí lidé, kteří mi říkají: „Pane Dvořáku, my vám držíme palce, abyste to vydržel." Podle mě je to nejdrsnější show muže a ženy v českém éteru. Úspěch měla třeba návštěva benáteckého starosty Jaroslava Krále, kterého Andrea nutila dělat holubičky v saku.

Jak na sebe s kolegyní Andreou slyšíte?
Dobře, k žádným konfliktům nedochází, ačkoliv posluchači každou chvíli slyší, jak se v éteru hádáme. Pokaždé, když pak pustíme muziku, si pochválíme, jak se nám ta hádka povedla. Vsázíme na improvizaci a s tou je to vždycky tak, že buď nahrávku partner přijme, nebo nechá míček spadnout. Určitě funguje fenomén muže a ženy a do toho ještě ten Adrey pes. Ona vegetariánka, já milovník bůčku úžasný materiál.

Vypadá to, že nová podoba rádia se zaběhla a očekávání jsou vysoká…
Je to tak. Vždycky, když tady na kolegy přichází splíny, říkám, buďte rádi, že jsme nedopadli jako rádio Hey!, které jsme spolkli. Také z nás mohlo být něco úplně jiného. Naše divize Radio United má v současnosti podle posledních čísel přes dva miliony posluchačů, takže jsme spokojení.