Je to pro nás existenční záležitost. Plánovaný dům je příliš veliký a je velmi blízko našemu domu,“ řekl zastupitelům David Zapletal, majitel domu, který sousedí s pozemkem, kde se má stavební záměr realizovat. Místním vadí především rozměry stavby i fakt, že se do lokality, v níž jsou domy se sedlovou střechou, vůbec nehodí. Navíc bude doslova přilepený k sousedním domům, především k budově, která patří městu.

Davidu Zapletalovi se rovněž nelíbí postoj města, které se v tomto případě prý nechová jako soused, a stavbu, jež může znehodnotit majetek jeho i města, údajně nepochopitelně podporuje.

Právě postoj města dohnal Davida Zapletala k rozhodnutí, že předstoupí před zastupitele a sdělí jim, že s výstavbou takového domu nesouhlasí.

„Rozměry domu jsou velké, zastřešení neodpovídá okolní lokalitě. Architekt Zítka přitom napsal, že vše je v pořádku. Takový postoj nechápu. Architekt Jindřich Zítka navíc nepřistupuje stejně ke všem investorům stejně,“ řekl Zapletal.

Podle architekta Zítky to ale není pravda. „Vyjadřoval jsem se pouze k jedinému investorovi. Odmítám, že je tam nějaký střet zájmů. Já jsem se mohl vyjadřovat pouze z pozice architekta vzhledem k velikosti zamýšlené stavby a jejího začlenění v lokalitě,“ řekl Deníku Jindřich Zítka. Podle něho má hlavní roli v celém případu právě soused Zapletal, který se může v rámci stavebního řízení odvolat až ke krajskému úřadu. Stejně by ale mohlo postupovat i město.

„Bylo nám řečeno, že chceme zabránit výstavbě. My jsme ale realisté a je nám jasné, že na takovém pozemku blízko centra města se něco stavět bude. Odmítáme ale stavbu takových rozměrů a v takové blízkosti domu,“ dodal Zapletal.

S výstavbou bytového objektu nesouhlasí ani ředitel Městského divadla Mladá Boleslav František Skřípek. „Náš postoj k záměru je zcela negativní ze tří důvodů. Stavba bude příliš velká a zastíní ubytovací prostory našich herců, kteří potřebují mít klid, aby mohli zkoušet své role. Dále je problém v tom, že objekt bude doslova nalepen na naši budovu. Máme tam sklad rekvizit a v případě jakýchkoli stavebních prací a oprav bude muset být technika na našem pozemku, což nám může bránit v zásobování a přístupu do skladu. To může ohrozit naši činnost. V neposlední řadě nám vadí, že nad úrovní střechy naší budovy, která je ze šindele, budou balkony. Stačí, aby z nich někdo odhodil nedopalek a střecha bude v plamenech,“ řekl Boleslavskému deníku ředitel Skřípek. K postoji města a architekta Zítky řekl: „Velmi se tomu postoji divím.“

Negativní stanovisko k záměru stavby vydal i magistrátní odbor kultury a tělovýchovy. Vyjádření investora se nám získat nepodařilo.

Za město se k případu vyjádřil také primátor Raduan Nwelati tak, že nechá prověřit celý případ i postup zaměstnanců magistrátu s tím, jestli dostatečně hájí svá práva jako souseda pozemku, kde se má dům stavět. Sousední budovu ubytovny divadla totiž vlastní právě město.

„Nemáme vliv na to, jak bude budova vypadat. Jsme účastníky stavebního řízení jako sousedé. Prověříme proto postup úředníků, jestli hájí zájmy města. To je jediné, co s tím můžeme udělat. Na druhou stranu nemůžeme a nebudeme blokovat aktivity soukromých investorů na soukromém pozemku, pokud splní všechny podmínky, které mu ukládá zákon,“ uvedl primátor Nwelati.