Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bude sláva. V. župa si už letos připomene 110 let od založení

Nová Ves u Bakova - Baráčníci z V. župy se v sobotu sešli na valném zasedání. Svou činnost hodnotili a plánovali

9.2.2015
SDÍLEJ:

Výroční valná hromada V.Župy Baráčníků v Nové Vsi u BakovaFoto: Lucie Růžková

Zaplněný sál krojovanými členy značil, že si v sobotu dopoledne dali v restauraci Jizera v Nové Vsi u Bakova dostavení baráčníci V. župy z Mladé Boleslavi. A že se drží tradice, dokládá, že každého příchozího vítaly ženy chlebem a solí.

Jak naznačil rychtář Miroslav Karásek, každý z činovníků jednotlivých obcí přinesl na jednání hodnotící zprávu o výsledcích loňského roku.

Boleslavští baráčníci zasahují poměrně velkou oblast. Rozpínají se od Frýdlantu až po Mšeno u Mělníka. Jejich obce bychom tak našli například v Mnichově Hradišti, Březně, ale také Kosmonosích, Řepově, Hrdlořezech či v Dolním Bousově.

Václav Faix, syndik V. župy spočítal, že v současné době se do činnosti zapojuje pětadvacet obcí: „Celkem máme 1746 členů, z nichž je však aktivních jen zlomek, tedy 635. Nejvíce v Řepově, 109 činovníků," vyčetl ze statistiky, kterou sám zpracovává.

V minulém roce si V. župa obce baráčníků připomněla sté založení kolegů z Kláštera Hradiště a zároveň 870. výročí první písemné zmínky o obci. „Při těchto významných akcích se pravidelně koná průvod v krojích a slavnostní zasedání činovníků," vysvětlil Miroslav Karásek, rychtář.

Nese odpovědnost

Jeho úloha v obci baráčníků je velmi důležitá. Na starosti má veškerou činnost a nese za ni také patřičnou zodpovědnost.

Ani letos se baráčníci nevyhnou významným oslavám. Čeká je například 110. výročí založení V. župy, která vznikla v Mnichově Hradišti v roce 1905. „Na tuto událost už se začínáme připravovat. Akci spojíme s Pojizerským folklorním festivalem v Bakově nad Jizerou, který se bude konat letos v červenci," naznačil rychtář.

Aby byl baráčník správným členem, musí mít na sobě kroj. „Muži nosí takzvaný svéráz. Je to vlastně bílá vyšívaná košile v barvách české vlajky, tedy s červenou a modrou. Do krojového ustrojení patří také černé kalhoty. Kdo chce, může mít i vestu, a to buď červenou, nebo zelenou," popsal Miroslav Karásek. Ženské kroje existují v různých podobách. Liší se například podle oblasti, kde baráčníci působí. „Například mladoboleslavský kroj se vyznačuje čepcem, bílou vyšívanou halenou a červenou sukní," doplnil rychtář V. župy.

Odlišnosti lze spatřit nejen ve vyšívání, ale také ve velikosti čepce. Podle toho lze poznat, z jaké části České republiky konkrétní kroj pochází.

Autor: Lucie Růžková

Místo události:
9.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Soukromá střední škola Maja uspořádala v rámci akce Mléko do škol svůj projektový den.
16

OBRAZEM: Maja měla Mléko ve škole

V rámci světového dne úrazu dorazily do Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi i dvě třídy dětí ze Základní školy Kosmonosy.
14

OBRAZEM: Děti se učily první pomoc, pak si prošly nemocnici

Ve středu v Deníku: prvňáčci ze ZŠ Brodce a ZŠ Bezno

Už ve středu pokračuje ojedinělý seriál Deníku, v němž se představí všechny děti, které letos nastoupily poprvé do školy. Prohlédněte si jejich rozzářené tváře plné očekávání nových vzrušujících zážitků. Ve středu 18. října pokračujeme fotkami usměvavých dětí ze ZŠ a MŠ Václava Vaňka Bezno a Masarykovy ZŠ a MŠ Brodce.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Boleslavské divadlo finišuje s premiérou

Mladá Boleslav – Na prknech Velké scény mladoboleslavského divadla se už tento pátek uskuteční další letošní premiéra. Bude jím hra Deburau.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení