Zaplněný sál krojovanými členy značil, že si v sobotu dopoledne dali v restauraci Jizera v Nové Vsi u Bakova dostavení baráčníci V. župy z Mladé Boleslavi. A že se drží tradice, dokládá, že každého příchozího vítaly ženy chlebem a solí.

Jak naznačil rychtář Miroslav Karásek, každý z činovníků jednotlivých obcí přinesl na jednání hodnotící zprávu o výsledcích loňského roku.

Boleslavští baráčníci zasahují poměrně velkou oblast. Rozpínají se od Frýdlantu až po Mšeno u Mělníka. Jejich obce bychom tak našli například v Mnichově Hradišti, Březně, ale také Kosmonosích, Řepově, Hrdlořezech či v Dolním Bousově.

Václav Faix, syndik V. župy spočítal, že v současné době se do činnosti zapojuje pětadvacet obcí: „Celkem máme 1746 členů, z nichž je však aktivních jen zlomek, tedy 635. Nejvíce v Řepově, 109 činovníků," vyčetl ze statistiky, kterou sám zpracovává.

V minulém roce si V. župa obce baráčníků připomněla sté založení kolegů z Kláštera Hradiště a zároveň 870. výročí první písemné zmínky o obci. „Při těchto významných akcích se pravidelně koná průvod v krojích a slavnostní zasedání činovníků," vysvětlil Miroslav Karásek, rychtář.

Nese odpovědnost

Jeho úloha v obci baráčníků je velmi důležitá. Na starosti má veškerou činnost a nese za ni také patřičnou zodpovědnost.

Ani letos se baráčníci nevyhnou významným oslavám. Čeká je například 110. výročí založení V. župy, která vznikla v Mnichově Hradišti v roce 1905. „Na tuto událost už se začínáme připravovat. Akci spojíme s Pojizerským folklorním festivalem v Bakově nad Jizerou, který se bude konat letos v červenci," naznačil rychtář.

Aby byl baráčník správným členem, musí mít na sobě kroj. „Muži nosí takzvaný svéráz. Je to vlastně bílá vyšívaná košile v barvách české vlajky, tedy s červenou a modrou. Do krojového ustrojení patří také černé kalhoty. Kdo chce, může mít i vestu, a to buď červenou, nebo zelenou," popsal Miroslav Karásek. Ženské kroje existují v různých podobách. Liší se například podle oblasti, kde baráčníci působí. „Například mladoboleslavský kroj se vyznačuje čepcem, bílou vyšívanou halenou a červenou sukní," doplnil rychtář V. župy.

Odlišnosti lze spatřit nejen ve vyšívání, ale také ve velikosti čepce. Podle toho lze poznat, z jaké části České republiky konkrétní kroj pochází.