Azylový dům pro matky s dětmi nebo středisko Naděje, kde mohou o pomoc požádat lidé bez domova, už s tradiční předvánoční sbírkou Gymnázia Mladá Boleslav počítá. Vždyť se také v letošním roce konala popáté. A ani letos nechybělo mezi dárky pro potřebné jak oblečení, tak elektronika.

„Většinou se věcí schází dost. Oblečení bývá třicet až čtyřicet velkých pytlů a dále desítky krabic s elektronikou a jídlem. Vloni jsme tu měli i tři dětské kočárky. Letos byly asi nejzajímavější kolečkové brusle nebo tři plata dětských přesnídávek," hodnotí akci Jan Žižka, který organizaci sbírky letos převzal po spolužačce. Vloni jí asistoval, po jejím odmaturování už je zodpovědnost na něm.

Přestože ve škole probíhá během roku i sběr papíru, nikdy prý nevyvolá takovouto masivní odezvu. Do předvánoční sbírky se zapojuje každá třída. Snad proto, že k pomoci bližním mají mladí gymnazisté přece jen větší vztah než k recyklaci.

Sbírka probíhá jeden prosincový týden a v jeho závěru všechny dary míří na korbě nákladního automobilu do již jmenovaných zařízení. Odvozu však předchází ještě velké třídění a kontrola odevzdaných věcí.

„Rukama nám projde úplně všechno a snad nikdy jsem nenarazil na věc, kterou bych musel vyhodit. Všechno najde využití," dodává spokojeně Jan Žižka.