Klidná procházka v přírodě vždy potěší. Obzvlášť pak v pěkné krajině okolo Komárovského rybníka. Voda, lesy, čerstvý vzduch. Jak se však z procházky může stát nepříjemný zážitek?

Právě tuto zkušenost má i Mirka Krupková, která se rozhodla podniknout rodinný výlet právě v této lokalitě. Nestačila se však divit. Místo krásné neporušené přírody poházené papíry, plastové láhve a další smetí poházené po zemi. „Procházku jsme měli kvůli všudypřítomným odpadkům všichni zkaženou. Úklid se zdá být jednoduchou věcí, ale představuje velký problém,“ míní Mirka Krupková, jež se se svým zážitkem přišla podělit i do redakce Boleslavského deníku.

A tak jsme na „místo činu“. Přijeli jsme a nestačili se divit. Slova paní Krupkové byla jen odvarem toho, co jsme viděli! Jen pár metrů od jednoho
z kempů začal nepořádek na první pohled. Jeden obal od sušenek vedle druhého. O kus dál plastová láhev. Pohled nic moc. Co s tím? Co s lidmi, kteří nepořádek dělají? Obec Branžež, která je svou polohou a vhodným místem pro rekreaci často navštěvována, nenechává tento problém chladnou. Potvrdil to i její starosta Tomáš Šulc. „Je to náš dlouholetý problém. Lidé k nám přijedou, zaparkují a vydávají se odtud na procházky. Přiznám, že většina rekreantů se chová tak, že odhodí, co jim odpadne od ruky,“ říká Šulc.

Obec má na úklid zaměstnance a také tu organizují brigády, které se těší velkému zájmu obyvatel. „Uklizená místa vydrží však jen chvíli. Přijedou sem turisté a tak za deset dní není po úklidu ani stopy,“ tvrdí starosta Branžeže. Vzhledem k malému rozpočtu obce je na nekonečné úklidy složité vyčlenit peníze.

Kdyby však měla obec problémy jen s odhozenými papíry! To ještě není všechno. Podle starosty Branžeže se zde pomalu stává pravidlem, že si z lokality lidé dělají doslova skládku. „Projede tudy auto například s libereckou značkou. Zastaví a vyhodí pytel s odpadky. Podle mého názoru jsou to chalupáři, kteří tady odpadky odhodí s tím, že ušetří,“ tvrdí Tomáš Šulc.

S pořádkem v obci úzce souvisí i poškozené silnice vlivem přílivu turistů do obce v letních měsících. Branžeži tyto vzniklé problémy kompenzuje i Kněžmost, který má v pronájmu Tábořiště Branžež, jemuž se říká Peklo. Po letních měsících zůstává v Branžeži pěkná spoušť. Silnice jsou plné kráterů, značky zohýbané a zůstávají zde také pomalované a poškozené čekárny. Jak uvedla místostarostka Kněžmostu Miroslava Kočová, mezi obcemi vzniká nová dohoda.

„Nyní je připraven návrh nové smlouvy na kompenzaci. Čekáme na odpověď vedení obce Branžež,“ řekla Kočová. Co by měla obec dělat, aby se z ní pomalu nestala skládka? Ani její vedení nezná přesnou odpověď. „Lidé jsou lidé. Pokud se jejich chování nezmění, je tento problém nekonečný,“ dodal starosta Branžeže Tomáš Šulc.