Nový rok začal také pro Muzeum Boleslavska. Ředitel Luděk Beneš v rozhovoru prozradil, jak úspěšná byla loňská sezona, kolik návštěvníků si na expozice našlo cestu a co mají v plánu na letošek.

Jak hodnotíte loňský rok z hlediska výstav? Která z nich byla nejúspěšnější?
Staráme se celkem o tři pracoviště. Mladoboleslavské sídlí na místním hradě, dále máme pobočku v Benátkách nad Jizerou a v Bělé pod Bezdězem. Celkově si čas na prohlídku Muzea Mladoboleslavska našlo v loňském roce přes deset tisíc návštěvníků, což je více než v roce 2013. V porovnání s určitým poklesem v předchozích letech bych to hodnotil jako mírný nadprůměr.

Začali bychom například v Mladé Boleslavi?
Dobrá, takže na rok 2013 jsme připravili šest hlavních expozic. V lednu nám ještě dobíhala výstava Pohádková země skřítků Vítězslavy Klimkové. Tu vystřídala expozice o módě a životním stylu 19. a 20. století nazvaná Od turnýry k secesi. Považujeme ji za jednu z úspěšných, protože stovky návštěvníků zajímalo, jak v minulosti vypadala zejména dámská móda, nábytek i doplňky. Zájmu se těšil i Fenomén rozhlas, kterou jsme uskutečnili ve spolupráci s Národním technickým muzeem.

S čím se zde mohli návštěvníci seznámit?
Předváděli jsme historické radiopřístroje a jejich součásti a vybavení. Shodou okolností to vyšlo i tak, že výstava byla otevřená v rámci Muzejní noci, což se projevilo na návštěvnosti. Zhlédlo ji více než 2600 lidí.

Pak jste pokračovali expozicí Antický Řím …
Ano, i ta přilákala zájemce, kteří mají rádi historii. Trvala přes letní prázdniny a k vidění byla i o staročeském jarmarku. Podívat se na ni přišlo přes tři tisíce návštěvníků. Před Vánoci jsme otevřeli expozici dřevěných hraček Rozličná hejblátka pro vaše děťátka. Zejména děti byly nadšené z pohyblivých loutek a figurín. V tomto případě jsme spočítali přes 1800 návštěvníků. Během putování k živému betlému ji zhlédly tři stovky lidí.

A jak se pohybovala návštěvnost v Benátkách nad Jizerou?
Díky stálým expozicím stoupá, protože většina z nich je interaktivních. Zde se těšíme velkému zájmu školních výprav i turistů, kteří nabídku nacházejí v cestovních kancelářích. Nejúspěšnější výstavou byly Poklady Mladoboleslavska, kde si návštěvníci prohlédli významné archeologické nálezy z regionu. V Bělé pod Bezdězem výstavy vidělo přes dva tisíce lidí. Myslím, že je přilákala jednak expozice modelů aut a také doprovodné akce, například různé přednášky, fotokoutek či besedy.

Zanedlouho otevřete Letecké muzeum Metoděje Vlacha. Jak se na tuto událost v současné době připravujete a co se tam momentálně děje?
Zatím tam probíhá instalování exponátů a vnitřního vybavení, to znamená, že připevňujeme závěsná zařízení pro letadla a další technické věci. Zanedlouho je budeme navážet a umisťovat. Přivezeme i počítače a obrazovky, simulátory leteckého provozu či dataprojektory. Vybavíme kavárnu, která bude součástí muzea, kanceláře či zázemí. Vše by mělo být hotové do konce března tak, abychom otevřeli 12. dubna. Dá se tedy říct, že práce už téměř finišují.

Nedá mi to, abych se nezeptala, kolik bude v expozici letadel.
Bude jich tam zhruba třicet, občas je budeme obměňovat. Většina z nich jsou historické repliky z majetku nadace Metoděje Vlacha, nebo soukromníků. Návštěvníci si prohlédnou i několik originálních kousků. Dva z Národního technického muzea, jeden z Vojenského historického ústavu a nebude chybět ani ruský letoun z roku 1937. Kromě letadel ukážeme i jejich součásti – motory, vrtule, ale také vojenské průkazky či uniformy.

Navštěvují Muzeum Mladoboleslavska také cizinci?
Nejsme úplně typickou turistickou destinací, takže cizinců není mnoho. Nicméně nás nejvíce vyhledávají Němci, Holanďané a Poláci, v menšině pak návštěvníci z jiných zemí. Měli jsme tu Američany či Australany.

Přesuneme se do letošního roku, na co se lidé mohou těšit?
Začali jsme především velkým stěhováním a úklidem. Potřebujeme totiž vymalovat výstavní síně, muzejní herny a některé kanceláře a sklady.

Zavřeno budete mít až do 9. února, jaká výstava přijde na řadu jako první?
Otevřou se stálé expozice a od 14. února i nové výstavy. Dole ve výstavní síni to bude Volte správný velociped, kde představíme historické bicykly. K sedmdesátému výročí konce 2. světové války chystáme expozici, která bude zaměřená na květen 1945 v Mladé Boleslavi a leteckému útoku, kdy 9. května město zasypaly bomby. Měly by se objevit také nové dokumenty a informace, které ještě nikdy nebyly zveřejněny. Na léto připravujeme tradičně cestovatelskou výstavu, která potrvá do listopadu, a naváže na ni vánoční expozice o historických cukrárnách.