Na jednu stranu to bezesporu přinese městu moderní, špičkovou a efektní prezentaci, ale místní lidé se bojí, aby jim televize v nocI nesvítila do oken. Jak to nakonec bude, se ještě uvidí.

Jisté však je, že obchodní a zábavní Bondy centrum se otevře v první polovině listopadu. Potvrdili to zástupci investora, společnosti Raiffeisen Leasing Real Estate Sigma Property.

Součástí budovaného komplexu bude jak Bondy centrum s obchodními, kancelářskými i zábavními prostory včetně multikina a tak dlouho očekávaný nový autobusový terminál. V této nové odbavovací hale budou navíc jak odbavovací prostory Dopravního podniku Mladá Boleslav, tak i Českých drah. Nevzniknou zde sice klasické čekárny, ale v prostorách centra by měli získat podle představ investora získat patřičné zázemí cestující i z vlakového nádraží, které je v těchto dnech už srovnané ze zemí.

„Podobně velké centrum, které je provázáno také s autobusovým i vlakovým nádražím, je unikátem ve Středočeském kraji a neobvyklé i z hlediska celé republiky. Vedoucí manažerka projektu Michaela Mládková upřesnila, že v centru bude působit přes osm desítek obchodních jednotek včetně restaurací, supermarketu Billa a širokého spektra dalších prodejen.

„Zhruba 95 procent komerčních prostor je již zadáno konkrétním formám. Vznikne tak řádově kolem 500 pracovních míst, další velkou kapacitu nabízejí i kanceláře v jiné části centra. Bondy centrum má být co nejvíce vzdušné a průchozí a bude do něj možné vcházet pěti vchody,“ popisuje Michaela Mládková.

Multikino v Bondy centru bude prvním tohoto druhu na Mladoboleslavsku a vlastně i v širokém spádovém okolí. Nejbližší obdobné zařízení je až v Praze na Černém mostě, kam také dosud řada obyvatel Mladé Boleslavi dojíždí. Dva sály budou mít kapacitu 94 sedadel, další sál 132 sedadel a čtvrtý sál 229 sedadel. Celková kapacita multiplexu tak bude 549 míst. Vznik multiplexu ale zároveň již předurčil, že s promítáním bude muset skončit kino Forum, které čeká jiné využití.

Zastavěná plocha nového areálu představuje 10 253 m2, zeleň na střechách 2 690 m2, Bude zde pět nadzemních a jedno podzemní podlaží. Pro motorizované návštěvníky centra bude připraveno celkem 535 parkovacích stání. Auta i autobusy budou přijíždět z nově vybudovaného začátku Severovýchodní tangenty, tedy od Zákaznického centra Škody Auto po novém mostě přes koridor železniční tratě. Za mostem pak autobusy zamíří do terminálu a osobní vozy zvláštními nájezdy do parkovišť v areálu.

Mládková upřesnila, že celý autobusový terminál bude zastřešen a tím se i výrazně zvýší pohoda cestujících, kteří dosud odjíždějí z nezastřešené plochy provizorního autobusového stanoviště.

Zástupci investora ubezpečují, že vznikem Bondy centra se zde nezhorší dopravní situace. Až praxe ovšem ukáže, jak především v době dopravních špiček bude výjezd z Bondy centra a autobusového terminálu vyhovující z hlediska celkové dopravní zátěže této exponované lokality.