Možná to přijde už brzy. Nad postelí pacientů v mladoboleslavské nemocnici se bude sklánět sestřička a promluví typickou lámanou češtinou: „Boli vas neco? Chčete ňáký plásky? Zaplatite čicet kolun poplatek.“

Stejně jako drmolí ve svých prodejních stáncích, by mohly mluvit na pacienty sestřičky z Vietnamu. Pokud se totiž nepodaří sehnat české sestřičky, možná nemocnice sáhne po ženách z ciziny. Aktivně své lidi nabízí hlavně Vietnam.

Je to jeden z krizových plánů, který má v záloze mladoboleslavská Klaudiánova nemocnice. Deníku tyto informace potvrdil člověk blízký vedení nemocnice. Sestřičky by se třeba mohly rekrutovat z řad agenturního personálu automobilky.

České sestřičky jsou totiž v mladoboleslavském ústavu nespokojené s výší mezd, která lehce překračuje průměrně 20 tisíc korun.

„Průměr je krásná věc, ale já beru sotva 14 tisíc korun. A stejně je na tom spousta dalších,“ shodovaly se námi oslovené sestřičky, jejichž anonymitu chráníme.

„Především v Mladé Boleslavi zdravotní sestry volí raději výhodnější zaměstnání v automobilce. Někdy veřejnost mluví o špatném rozdělování peněz přímo v nemocnici. Problém však není v nemocnicích, ale v celkovém množství financí ve zdravotnictví,“ řekla Deníku mluvčí Klaudiánovy nemocnice Hana Koišová Jandová.

V současné době v Klaudiánově nemocnici chybí asi čtyřicet sester.

„Máme stejné problémy jako jiné nemocnice a moc dobře si uvědomujeme, kde je problém. Lidé ve zdravotnictví si musí uvědomit rozdíly mezi veřejnými financemi a soukromým sektorem. To, co můžeme našim lidem k platu přidělit, to jim do platů velmi rádi dáme. Také oceňujeme lidi, kteří se v práci opravdu snaží a přilepšení k výplatě si zaslouží,“ vysvětlil ředitel Klaudiánovy nemocnice Ladislav Řípa s tím, že kvůli nedostatku zdravotních sester nemocnice nemusela uzavřít žádné z oddělení.

Jako kritickou vidí situaci kandidát na hejtmana David Rath. Ten Boleslavskému deníku řekl, že by se zasadil o značný růst mezd pro zdravotní sestřičky. Je to podle něho jediná šance, jak je v nemocnicích udržet. „Dovedu si představit růst mezd sester od dvou tisíc korun,“ řekl Rath pro Boleslavský deník.
Naopak pravice vidí řešení v menším počtu nemocnic, přerozdělení peněz a případně zvýšení zdravotního pojištění. Na toto téma připravujeme další podrobnosti.

Podaří se situaci se sestrami vyřešit ke spokojenosti pacientů? Nenastane doba, kdy se o nás bude starat méně kvalifikovaný, ale levnější personál? Berou sestry opravdu málo, nebo chtějí zbytečně moc? Vyjádřete svůj názor v diskusi, nebo hlasujte v anketě!