Čtyři tisíce šest set korun. To je částka, kterou se podařilo vybrat při druhém ročníku dražby obrázků od hereckých osobností i profesionálních malířů. Prodej se konal u příležitosti Mezinárodního festivalu dětské a studentské filmové tvorby „Ostravský koníček“, který se v Domě kultury uskutečnil na konci června. Tento rok peníze putovaly do Dětského domova pro děti do tří let při Klaudiánově nemocnici.

„Letos je částka ještě o osm set korun vyšší než loni a my doufáme, že stoupající tendence budou pokračovat i příští rok,“ řekl na slavnostním předání šeku Pavel Filip, ředitel Kultury města Mladá Boleslav.

Hlavní postavou celého středečního odpoledne byla ale primářka dětského domova Helena Tomanová, která šek převzala spolu s ředitelem Klaudiánovy nemocnice Ladislavem Řípou. Svou řeč zahájila jednoduše, o to však výmluvněji: „Děkuji především za děti.“ Peníze, které ve středu obdržela, použije na výlet do zoologické zahrady v Liberci. „Podle sester se tam dětem při poslední návštěvě moc líbilo, takže díky tomuto daru jim můžeme hezký zážitek zopakovat,“ dodala primářka Helena Tomanová stále překvapená tím, že někteří vydražení koníci poputují do dětského domova. „Moc mě to potěšilo, protože můžeme domov zase o trochu víc vyzdobit a dětem tak zpříjemnit,“ řekla Tomanová.

Ceremoniálu se účastnila také většina umělců, kteří vtiskli podobu koníkům, hlavním „postavám“ celé aukce. Každý čerpal námět svého díla někde jinde. Herečka Eva Horká se například inspirovala samotnými dětmi. „Mojí oblíbenou knihou je Malý princ, kde pan Exupery píše, že „správně vidíme jedině srdcem“. Já si myslím, že děti srdcem svět vnímají a řídí se podle citu, proto jsem se skrz tuto radu snažila naladit na dětskou dušičku,“ řekla umělkyně, která ztvárnila na koníkovi samu sebe. Autoportrét poté doplnila právě tímto Exupéryho citátem. To malířka Mirka Procházková svou dlouhovlasou dívku, držící se koňského hřbetu, kreslila v horečkách. Ani nemoc ale na kvalitě rozhodně neubrala. „Motiv jsem si zvolila takový, aby mu porozuměly i děti,“ dodala ještě Mirka Procházková, která se poté zapovídala s letošní úspěšnou dražitelkou Soňou Foitovou. Ta na slavnostním předání zastupovala zaměstnance firmy Reneso bydlení s. r. o., kteří letos vydražili hned tři koníky. „Už jsme se rozhodli, že obrázek od Zdeňka Halíře darujeme dětskému domovu. Zbývající dva koníci, od paní Procházkové a paní Králové, zatím nemají jistý osud,“ sdělila Foitová.

Ačkoliv od konce festivalu uběhla jen krátká doba, v Domě kultury už plánují podobu a program toho následujícího. „Nějakou představu už máme a jsme rozhodnuti, že uskutečníme i další dražbu. Jelikož herci měli úspěch, uvažujeme o dalších známých osobnostech, jako jsou spisovatelé nebo sportovci,“ řekl Pavel Filip.

Během předávání šeku vznikl i nápad, kam příští rok poputují peníze vybrané na aukci koníků. „Eva Horká navrhla, abychom mysleli i na staré lidi,“ dodal ředitel Pavel Filip.

Lenka Purteková