Na slavnostním pódiu Sboru českých bratří oceňoval vedoucí odboru školství, kultury a tělovýchovy Václav Kalát, vedoucí oddělení školství Hana Adášková a náměstek primátora Daniel Marek. Ani jeden z nich si nemohl nechat ujít šanci studentům poděkovat, popřát pevné nervy při studiu a další úspěchy na cestě životem.

Letos si na Žákovské ceně Statutárního města Mladé Boleslavi vyzvedlo z rukou vedení svou cenu celkem třicet vynikajících studentů ze základních i středních škol. Součástí předání byl také podpis každého oceněného do pamětní knihy. Jedná se o vybrané studenty a žáky s nejlepšími výsledky nejen ve studiu a sportu, ale i jiných mimoškolních aktivitách. Celou akcí provázela moderátorka Zdeňka Kunová, která všechny přítomné dopodrobna seznámila s výjimečností a aktivitou každého oceněného.

close Nejúspěšnější žáky a studenty Mladoboleslavska ocenili ve Sboru českých bratří zoom_in

Za „Pastelku" byla pozvaná Tereza Hašlarová, vicemistryně ČR v krasobruslení, a také Nikola Němcová. Ta je členkou školního parlamentu a je tanečnicí na výborné úrovni. Sedmá základní škola vybrala Evu Beranovou, vicemistryni mistrovství Evropy, mistryni České republiky a účastnici na mistrovství světa ve twirlingu. Debřská základní škola nominovala závodnici v minikárách na mezinárodní úrovni, dále také Petra Forstera. Petr byl vybrán pro svou aktivitu a podílení se na všech školních projektech.

Mezi vyznamenanými se objevila Adéla Štěpková, účastnice mezinárodních soutěží v lyžování a také reprezentantka školy v mnohých vědomostních olympiádách. Ta spolu s Adamem Babákem zastupovala Gymnázium Dr. Josefa Pekaře. Adam Babák je vášnivým biologem a účastníkem hned několik olympiád v přírodovědeckých oborech.

„Adam mě překvapil hned na adaptačním kurzu. Každou noc dával do lesa kameru a natáčel zvířata. Na konci nám ale udělal velmi zajímavou prezentaci," svěřuje se třídní profesorka Renata Bonhardová. Za Gymnázium Palackého přebrala vyznamenání Kateřina Kroupová, studentka, která má již zajištěnou možnost studia na několika prestižních mezinárodních univerzitách. Současně působí jako dobrovolnice v mladoboleslavské nemocnici. Za střední školu Hermes se dostavil Michal Jiříček, který se podílí na organizaci různých akcí pro starší spoluobčany.

close Nejúspěšnější žáky a studenty Mladoboleslavska ocenili ve Sboru českých bratří zoom_in

Mezi vyznamenanými bylo mnoho dalších studentů, jejichž aktivity a úspěchy jsou hodné obdivu a opravdového uznání.

Na letošním, již 13. ročníku, se postarali o zábavu opět studenti středních škol. Nejdříve všechny návštěvníky přivítala hudební skupina Happy Voices s doprovodem Ondřeje Řepky. Pokračovala Klára Plačková. Ta všechny příjemně překvapila svým klavírním uměním, za které si vysloužila květinu. Na rozloučenou vystoupilo duo: úchvatně zazpívala Jana Gabryšová s klavírním doprovodem Lukáše Koudelky.

Tento ceremoniál má v našem městě již dlouholetou tradici. Úplně poprvé pro tuto událost otevřel Sbor českých bratří dveře už v roce 2003. Tehdejší náměstkyně Eva Pešková chtěla ocenit snahu a píli studentů. Proto poprvé zorganizovala akci a vzdala hold úspěšným absolventům všech škol z okolí.

Nedal se přehlédnout ani spokojený úsměv náměstka Daniela Marka, který byl pyšný na všechny pozvané.

Je v letošním ročníku někdo, kdo vás svými úspěchy obzvlášť překvapil?
Myslím si, že nemá smysl nikoho vyzdvihovat. Všichni, kteří si dnes převzali, cenu si to určitě zaslouží a vedení každé školy jistě ví, proč vybralo zrovna je. Důležité je ale dál a dál na sobě pracovat. Upřímně doufám, že spousta z nich se tu objeví za rok znovu a neusne na vavřínech. Přeji si i za ně, aby byli čím dál tím úspěšnější.

Co vám přináší oceňovat mladé, a tak úspěšné studenty?
Samozřejmě radost na prvním místě. Jsem rád, že jsem mohl i já přispět k pátrání po mladých talentech a pomáhat jim v rozvoji. Měl jsem také tu možnost spolupodílet se na jejich hledání prostřednictvím soutěže Boleslavsko hledá talent. Tyto akce studenty posunou ještě dál a já je rád podporuji.

Co byste jim popřál do budoucna?
Přeji jim, aby na sobě dál pracovali a rozvíjeli se. Přeji jim také hodně štěstí, protože sám vím, že úspěch není vše jen o talentu. Podstatnou částí je také najít své štěstí, najít dobré lidi a příležitosti. Ne vždy stačí mít vynikající prospěch, vždy tu ještě chybí „třešnička na dortu.

Kristýna Žáková