V Mladé Boleslavi je největším poskytovatelem takových služeb Komunitní centrum Klementinka, které provozuje přímo město. Novinkou letošního roku tady budou rukodělné aktivity v podobě tvořivých dílniček. Začnou v březnu a organizátoři je vždy vztáhnou k určitému svátku nebo významnému dnu.

Kromě toho Klementinka chystá také letní kino a dokonce včelín. „Umístíme tři úly, k nim přijde vždy v pondělí odpoledne na tři hodiny včelař a kdokoli si bude moci přijít poslechnout povídání o včelách a být mu k ruce,“ popsala plány koordinátorka centra Lenka Mansfeldová.

Klementinka má každý den nabitý program velkou spoustou akcí, ať jsou to přednášky, zdravotní cvičení nebo nejrůznější kurzy.

Učení i výlety

Není to však jediné místo, kam mohou senioři vyrazit. Ve městě působí třeba i univerzita třetího věku. Nabízí přednáškové programy, které organizují lektoři z různých oborů. Spadá pod organizaci Služby a školení MB, prostřednictvím které senioři rádi a často podnikají exkurze i poznávací výlety.

„O zájezdy je velký zájem a bývají dlouho dopředu zabrané, ročně jich zprostředkujeme asi pětadvacet,“ uvedl ředitel společnosti Ivo Rašín. Výletníci podle něj rádi vyrážejí na zámky, do muzeí i do zahraničí a organizace výletů je jim vždy maximálně přizpůsobená.

K dispozici v regionu dříve narozeným jsou i programy knihoven nebo třeba kluby seniorů. Jeden takový působí v Benátkách nad Jizerou. „Věnujeme se například ručním pracím,“ předeslala vedoucí Klubu seniorů Růžena Dibitanzlová. Kromě toho mají v nabídce nejrůznější relaxační cvičení a také tematické čtvrtky. To sem chodí přednášet a vyprávět zajímavé osobnosti.

Zábavu klientům klubu přináší i testování paměti. Pořádají si i výlety na hrady a zámky. A jednou ročně vyráží na letní tábor. Ten se letos uskuteční v červnu na Vysočině.

Psychoterapeutka: Vhodná aktivita zlepšuje psychický stav  

Pro seniora, který není zaměstnán, nemusí volnočasové aktivity nutně představovat obyčejnou relaxaci. Mohou mít úplně jiný význam.

Psychoterapeutka Renata Nekolová radí, jak 'přežít' vysvědčení.„Kluby seniorů tak bývají důležitým místem,“ tvrdí psychoterapeutka z boleslavské Linky důvěry Renata Nekolová.

V souvislosti s aktivitami pro seniory připomínají psychologové pojem aktivizace, tedy tvoření podmínek, které mají za cíl podporovat člověka v činnostech a udržení si dosavadních schopností a v naplnění jeho potřeb. „Aktivity přispívají také k udržení a zlepšení fyzického i psychického stavu a k udržení soběstačnosti,“ zdůraznila Renata Nekolová důvody, proč je důležitý správný výběr.

Kluby seniorů i další podobná místa tak mají velký význam. Senioři se podle psychoterapeutky totiž nejlépe cítí, když tráví svůj čas mezi vrstevníky. Někteří se ale nevyhýbají společnosti mladších lidí a dětí. Mnoho organizací ve Středočeském kraji se tak zaměřuje i na aktivity spojené s mezigeneračními programy.