Až s úderem nedělní noční 22. hodiny vyvrcholily volby do Evropského parlamentu za Českou republiku. Zatímco se volilo v pátek a v sobotu, sčítání hlasů začalo v Česku až v neděli v noci, proto také většina novin přináší analýzy výsledků až dnes.

V Mladé Boleslavi šlo sčítání volebních lístků poměrně rychle a snadno. Menší problém měla jen volební komise ve sportovní hale.
„Někdo nám v neděli odstěhoval židle a stoly. Báli jsme se, že budeme lístky sčítat na zemi, nakonec jsme si ale našli náhradu a přistěhovali jiný nábytek,“ potvrdil člen tamní volební komise. Jinak se nevyskytl ani jeden zádrhel.

V Boleslavi volilo 26 530 lidí

Volby na Mladoboleslavsku, stejně jako v celém Česku, provázela nepříjemné nízká účast. V okrese Mladá Boleslav hlasovalo necelých 28 procent oprávněných voličů.

Hlasy z 222 okrsků v okrese Mladá Boleslav byly sečteny v pondělí v 1.50 hodin ráno. Jako poslední dodal výsledky jeden z okrsků v Dobrovici, a to téměř s hodinovým zpožděním. K volbám v mladoboleslavském okrese přišlo celkem 26 530 lidí z 93 581 oprávněných voličů, kteří odevzdali 26 411 platných hlasovacích lístků.

ODS v Mladé Boleslavi zvítězila

Volby do Evropského parlamentu vyhrála stejně jako v celé České republice i na Mladoboleslavsku ODS s téměř 35,6 procenta (9396 hlasů), druhá je ČSSD s 23 procenty (6097 hlasů). ODS tak nad ČSSD v okrese Mladá Boleslav vyhrála o necelých 13 procent. V závěsu za ČSSD je v Boleslavi KSČM s 13 procenty (3466 hlasů).

Zatímco v celostátním měřítku se do Evropského parlamentu dostala i KDU-ČSL s více jak sedm procenty, v Mladé Boleslavi tato strana pět procent nutných pro postup do EP nezískala, dostala jen 2,8 procenta (735 hlasů). Překvapivě pět procent v Mladé Boleslavi dostala strana Suverenita (1323 hlasů). V celém Česku ale tolik procent nezískala, a do EP se tak nedostala.

Podle sociálních demokratů je výhra ODS dána zejména nízkou volební účastí a zastřením volebních témat vajíčkovou kauzou. Podle ODS je naopak výsledek voleb dán jasným předložením jejich evropských témat.

Politici z Boleslavi? Propadák!

Velkým propadákem byla účast mladoboleslavských politiků v Eurovolbách. Jejich neúčast v EP se dala čekat vzhledem k umístění povětšinou ve spodní části kandidátky. Dostali ovšem také žalostně málo preferenčních hlasů.

Velmi překvapivé je, že 1. náměstek primátora Mladé Boleslavi Jan Smutný, jenž kandidoval za SNK ED, dostal pouhých 79 hlasů. Podrobnější informace o (ne)úspěchu mladoboleslavských politiků uvádíme v přehledu:

Politici kandidující za Mladoboleslavsko do Evropského parlamentu:

Věci veřejné:

Jiří Bradáček, 21 let, Mladá Boleslav, automechanik - 113 hlasů

Zuzana Lipovská, 23 let, Mladá Boleslav, operátorka logistiky - 72 hlasů

Sdružení pro republiku-Republikánská strana Československa:

Ljulin Christov, 67 let, Kosmonosy, podnikatel - 38 hlasů

Marie Pozděnová, 54 let, Mladá Boleslav, drážní obsluha - 61 hlasů

Národní strana:

Jiří Gaudin, 26 let, Mladá Boleslav, předseda dozorčí rady NS - 104 hlasů

Humanistická strana:

Michal Bartoň, 21 let, Mladá Boleslav, student mechatroniky - 12 hlasů

SNK Evropští demokraté:

Jan Smutný, 49 let Mladá Boleslav, 1. náměstek primátora - 79 hlasů

Koruna Česká (monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska:

Martin Dědek, 32 let, Mladá Boleslav, vedoucí interní auditor - 13 hlasů

Lidé a Politika:

Karel Kučera, 36 let, Mladá Boleslav, podnikatel - 47 hlasů