Poté, co ve středu v poslanecké sněmovně nedostala důvěru vláda Jiřího Rusnoka (což se očekávalo) a navíc se jako domeček z karet zřítila i sto jednička pro Miroslavu Němcovu (to už ovšem tak očekáváno nebylo), je na tuzemské politické scéně pořádný zmatek.

Jak tuhle situaci vnímají regionální politici z Mladoboleslavska?

Včera na dotaz Boleslavského deníku znělo z táborů napříč barvami a stranami jednoznačně: chceme předčasné volby!

Primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati (ODS) uvedl, že je rozčarován. „Je to věc, která se týká především dvou poslanců, kteří nemají charakter a neumějí držet své slovo. Je to vážná situace a rozhodně jsem pro předčasné volby. Čím dříve budou, tím lépe. Jelikož už neexistuje stojedničková koalice, budu tuto variantu podporovat. Je třeba rozdat karty znovu," prohlásil.

Poslanec Jan Smutný (TOP 09), který se středečního hlasování zúčastnil, to vidí stejně: „Ideální by bylo, abychom ve středu odhlasovali rozpuštění sněmovny a do pátku by pan prezident podepsal konání předčasných voleb, které by takto mohly být už v říjnu. Ale podotýkám, že přestože konání předčasných voleb co nejdříve vidím jako jediné východisko, Hrad je pro mě v tuhle chvíli nevyzpytatelnou veličinou, takže těžko říct, jak se k tomu postaví," uvedl Jan Smutný.

Totožný názor zaznívá i z opačného politického spektra, jak potvrdil boleslavský zastupitel Karel Skála (KSČM). „Dopadlo to tak, jak to mělo dopadnout, aby celá situace skončila novými volbami. Je to v tuto chvíli jediné rozumné řešení. Je samozřejmě otázka, jak volby dopadnou, ale je to už na lidech, jak rozhodnou," prohlásil Skála.

A Karel Horčička (ČSSD) dodává, že předčasné volby jsou jediným správným krokem. „Jakékoliv jiné řešení by bylo se lišilo jen tím, jakou měrou je špatné," uzavřel.