„Snažíme se pomoci Policii ČR řešit velmi specifickou situaci v Mladé Boleslavi. Tentokráte máme v Mladé Boleslavi jen policisty z Polska. Zkušenost, kterou zatím máme, je jednoznačně ku prospěchu věci. V tom posledním nasazení bylo přes 100 případů, které tady polští policisté řešili,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček s tím, že pilotní projekt se z Mladé Boleslavi podařilo rozšířit i do dalších měst, jako například do Plzně, kde byli policisté z Rumunska.

Do ulic vyrazily smíšené hlídky hned první školní den a vydrží zde až do konce října. Ředitel středočeské policie Václav Kučera uvedl, že se neobává ani jazykové bariéry. „Jeden z polských policistů umí částečně česky, oba pak umí anglicky,“ uvedl Kučera.

Že se jazykové bariéry netřeba obávat, ukázal polský policista Bartoloměj Duraj hned první den při rozhovoru se svými českými kolegy. „Velmi nás to těší, že tady budeme sloužit. Je to pro nás zajímavá zkušenost. Navíc si určitě zlepšíme i český jazyk,“ uvedl polský policista s tím, že rodiny už jejich nadšení tolik nesdíleli: „Nebylo veselo,“ dodal jasně a stručně usměvavý polský policista.

Na smíšené hlídky mohou lidé narazit v obchodních centrech, na ulicích v místech, kde je větší množství osob a podobně. „Velkým přínosem je pro nás to, že polští policisté působí velmi dobře ve vztahu k polské komunitě. Zlepšují komunikaci, působí jako mediátoři, ale i preventivně," poznamenal dále ředitel Policie ČR Mladá Boleslav Marek Jirouš.

Vedení středočeské policie počítá s tím, že by se polští policisté do Mladé Boleslavi vrátili i v dalších letech.

Tomáš Langer