Cesta za tím, aby se nad útulkem začalo vůbec uvažovat, byla však trnitá, trvala dlouhých osm let. Nebýt Spolku na ochranu opuštěných zvířat, tak by se o něm možná vůbec neuvažovalo. „Se vší skromností si myslím, že vznikne jenom díky naší činnosti. Už v roce 2011 jsme k tomu dali impuls. Zprvu však radnice nebyla útulku nakloněna,“ uvedla vedoucí Spolku na ochranu opuštěných zvířat Václava Brabcová s tím, že měl stačit útulek v Lysé nad Labem.

Spolek se však nenechal odradit, dařilo se například pořádání nejrůznějších benefičních akcí, z nichž šel veškerý výtěžek na podporu útulků po celé republice. Podpořily jej také známé osobnosti jako třeba Patricie Solaříková nebo Dana Syslová.

K podpoře se později přidal i mladoboleslavský náměstek primátora Daniel Marek, který začal hledat vhodné místo pro nový útulek. „Mám z toho velkou radost, bylo to rok a půl práce,“ okomentoval náměstek Marek s tím, že se původně jednalo o různých lokalitách, plány ale obvykle zkrachovaly při prvotních jednáních. Nakonec se zadařilo až ve staré hájence, která patří městským lesům.

Podle Marka by tak útulek mohl od září fungovat.

Útulek bude mít vlastní veterinární ordinaci

Nakonec má být dokonce větší než se předpokládalo a bude mít také vlastní veterinární ordinaci. O jeho provoz se postará místopředsedkyně Spolku na ochranu opuštěných zvířat Alena Klesová. „Myslím, že to bude krásné, je to u lesa a já jsem kvůli útulku změnila bydliště, abychom se s manželem o něj mohli starat,“ vysvětlila Klesová.

Před hájenkou se uvažovalo o umístění na pozemku Na Radouči, nedaleko skate parku a také v jedné lokalitě u Štěpánky. Tam ale realizace nakonec nebyla možná.

Psů se jenom v Boleslavi ztratí poměrně velké množství. „V roce 2019 strážníci městské policie odchytili 177 zvířat, z toho bylo 149 psů. V útulku pak skončilo 89 z nich, zbytek se podařilo vrátit majitelům,“ uvedl velitel městské policie Tomáš Kypta. A právě těch 89 mazlíčků muselo do Lysé.

Okolní města jsou na tom podobně. Také musí zvířata vozit desítky kilometrů daleko. „Psy vozíme do Lysé nad Labem, nebo, když se podaří, náhradnímu majiteli, ale většinou jedou do Lysé," uvedl bakovský policejní ředitel Aleš Konývka.

Ani Bělá pod Bezdězem nemá útulek a zvířata vozí do Doks.