Je tomu dvacet let, co se česká expedice vydala zdolat Annapurnu alpským stylem. Výstup tímto stylem na „osmitisícovku“ nebyl doposud zopakován. To se však pokusí změnit další česká expedice s boleslavským horolezcem Petrem Maškem! Ten právě dnes odlétá na tuto náročnou cestu do Nepálu, na jehož území Annapurna leží.

Petr Mašek poleze na horu společně s horolezci Martinem Minaříkem a Dodem Kopoldem.
„Na vrchol hory se chceme dostat českou cestou z roku 1988, takzvaným alpským stylem. To znamená, že nebudeme natahovat fixní lana a budovat výškové tábory. Také s sebou nebudeme mít výškové nosiče ani kyslík,“ uvedl Petr Mašek.

Tříčlenná expedice poleze cestou, která se nachází na severozápadní straně Annapurny (8091 m). „Během cesty máme v plánu aklimatizaci na okolních vršcích,“ řekl Mašek. Horolezci tak jednu noc přespí v nadmořské výšce kolem šesti a půl tisíce metrů.

Petr Mašek, Martin Minařík a Dodo Kopold na zádech ponesou kolem patnácti kilogramů. Z toho přibližně tři kilogramy budou tvořit zásoby potravin. „Poneseme například vločky, čaje, sušenou stravu, cukry a jasenky – ty hlavně kvůli energii,“ vyjádřil se boleslavský horolezec.

Návrat expedice je naplánován na 7. listopad 2008. Termín se kvůli okolnostem však může změnit. „Na vrchol se můžeme dostat rychleji, nebo počasí bude takové, že se nezlepší a budeme se muset vrátit zpět,“ dodal Mašek s tím, že ideální teplota na vrcholu by pro výpravu měla být kolem mínus pětadvaceti stupňů Celsia s mírným větrem.

Cestu horolezce Petra Maška z Mladé Boleslavi také podpořilo mnoho sponzorů. Generální sponzor: RP Komponent – výrobce horolezeckých značek Ocún a Rock pillars, hlavní sponzoři: Dragon internet – internet a televizní zábava bez kompromisů, Realstav: příprava realizací staveb a nakládání s odpady, AlpinePro: přední český výrobce outdoorového oblečení a vybavení, DHD Provider: vaše personální agentura. Sponzoři: Pozemky Mnichovo Hradiště – kvalitní bydlení v Českém ráji, město Mladá Boleslav. Materiální podpora: HI – Point – oblečení do nepohody, Foto Staněk U dobré rady.

DENÍČEK PETRA MAŠKA

Vážení čtenáři, po dobu expedice s boleslavským horolezcem Petrem Maškem vám budeme přinášet pravidelné zprávy z výpravy. Pokud nenastanou neočekávané problémy ve spojení, vždy v úterý a v pátek se v Boleslavském deníku dočtete o postupu tříčlenné expedice na Annapurnu.